Чит кешенең югалган банк картасыннан файдалану җинаять җәзасына тартыла

2024 елның 27 сентябре, җомга

Яшь егет Чистайда түләү стикерын тапкан һәм аннан 2798 сум сарыф иткән.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча дежур бүлегенә гариза белән яшь кеше. Ул түләү стикерын югалтуын хәбәр итте, соңрак шикле активлыкны сизде-счетлардан акчалар алына башлады.

Оператив чаралар барышында җинаятьчеләрне эзләү хезмәткәрләре җинаятьтә шикләнелүчене ачыклаган. Ул элегрәк 19 яшьлек җирле кеше хөкем ителгән булган.  Аның сүзләренчә, стикерны ул йорт ишегалдында тапкан, файдаланырга булган, кибеттән азык-төлек сатып алган.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча Эчке эшләр бүлегенең сорау алучысы тарафыннан РФ Җинаять кодексының 158 нче маддәсе 3 п.г. «банк картасыннан Урлау»каралган җинаять билгеләре буенча җинаять эше кузгатылган.

Полиция хезмәткәрләре кисәтә: югалган кеше банк картасыннан акча алу җинаять эше!

Әгәр сез чит кешенең түләү чарасын тапсагыз, аларга түләү катгый тыела. Югыйсә, сез җинаять эше фигуранты була аласыз.

Бу күңелсезлекләрне булдырмас өчен, табылган пластик карточка яки стикер чыгарган банкка бу хакта якындагы полиция бүлегенә хәбәр итәргә киңәш итәбез.

Электрон түләү системаларыннан файдаланучыларга үзләренең банк карталарын игътибар белән күзәтергә һәм алар югалган очракта шунда ук блокларга яки тиешле финанс учреждениесенә югалту турында белдерергә киңәш итәбез.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: