Чистайда яшәүче хатын мошенниклар корбаны булган

2024 елның 5 июле, җомга

Чистайда яшәүче хатын-кыз, бушлай белдерүләр сайтыннан яңа iPhone сатып алып, мошенниклар корбаны булды.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча дежур частена мошенниклык турында гариза белән җирле хатын-кыз мөрәҗәгать итте. Полиция хезмәткәрләренә ул Интернет челтәрендәге сайтларның берсендә iPhone 15 моделен 46 000 сумга гына сату турында хәбәр тапканын аңлата.

Сатучы белән элемтәгә кергәч, чистополка гаджетның техник характеристикалары турында фикер алышты, видеоэлемтә аша ир-ат аны күрсәтте, iPhone мегамаркет сайтында баллар буенча сатып алынганлыгын аңлатты, шуңа күрә бәясе шундый түбән.  Килешү шартлары турында сөйләшкәннән соң, хатын сатучыга 9 000 сум күләмендә алдан түләүне күчерә.

Алдау корбаны булуы турында зыян күрүче икенче көнне сайттагы белдерүнең ябык булуын күргәч аңлаган, әмма шул ук характеристикалы iPhone сату турында яңа хәбәр барлыкка килгән.

Тикшерү бүлеге тикшерүчесе тарафыннан РФ ҖК 159 маддәсендә каралган җинаять билгеләре буенча җинаять эше кузгатылган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: