Чистай районы башлыгының Хәтер һәм кайгы көне белән мөрәҗәгате

2024 елның 22 июне, шимбә

22 июнь-илебез тарихында кайгылы көн. 83 ел элек фашист Германиясе Советлар Союзы территориясенә хыянәтче рәвештә бәреп керә Бөек Ватан сугышы башлана.

Бер уртак зур бәла халыкны берләштерде. Җиңүне якынайтуга чистайлылар да зур өлеш кертте. Безнең районнан фронтка барлыгы 18 мең кеше китте. Аларның күбесе сугыш кырларыннан әйләнеп кайтмый, госпитальләрдә яралардан һәлак була. Алар Ватаныбызның азатлыгы һәм бәйсезлеге, тыныч күк өчен гомерләрен бирделәр. Моны онытмау-безнең изге бурычыбыз.

Тылда хатын-кызлар, картлар, яшүсмерләр җиңү яулыйлар, заводларда, фабрикаларда, басуларда эшлиләр.

Хәзер икенче бөтендөнья сугышы тарихын циник рәвештә ялганлау, русофобия уяту, хыянәтчеләрне Мактау, Җиңүгә дучар булганнарның батырлыгын сызып ташлау бара.

Хәзерге вакытта Донбасста Россия солдатлары, шул исәптән безнең якташларыбыз да, сугыш дәресләрен беркем дә онытмасын өчен көрәшәләр. Дөньяда нацизмга урын юк!

Хәтер һәм кайгы көнендә без сугыш буыны фидакарьлеге алдында баш иябез. Азат итүче сугышчыларга мәңгелек дан! Һәлак булган геройларга мәңгелек хәтер!

Дмитрий Иванов, Чистай муниципаль районы башлыгы.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: