Татарстаннан 300дән артык укучы катнашты бизнес-кейслар чемпионатында

2024 елның 27 марты, чәршәмбе

Чемпионатның беренче этабы онлайн форматта узды.

22 мартта «мәктәп бизнес-старты» республика масштаблы проектының чираттагы этабы узды, ул Татарстан территориясендә үз эшен дәвам итә. Чарада республиканың төрле шәһәрләреннән һәм авылларыннан 300дән артык урта мәктәп яшендәге бала катнашты.

Аны уздыру вакытында Татарстан укучылары гамәлдәге эшмәкәрләрдән гамәли биремнәр алдылар: балалар бизнес алып барганда килеп чыга торган проблемалы ситуацияләрдән чыгу буенча үз вариантларын тәкъдим итәргә тиеш иде. Мәсәлән, булачак эшмәкәрләргә бәйрәм һәм ял көннәрендә генә түгел, ә эш көннәрендә дә күңел ачу үзәгенә клиентларны ничек җәлеп итәргә; балаларны йога секциясендә ничек шөгыльләнергә; хезмәткәрләрне компаниядә үсүгә һәм үсешкә ничек этәрергә һ.б. турында уйларга туры килде. барлыгы булачак эшмәкәрләргә биш бизнес-кейс тәкъдим ителде. 10 көннән соң һәр команда теге яки бу мәсьәләне хәл итү буенча үз тәкъдимнәрен тәкъдим итәргә тиеш булачак.

Бу эшне уңышлы башкарган 30 мәктәп командасыннан 12се сайлап алыначак. Нәкъ менә алар 18 апрельдә Казанда узачак бизнес-кейслар чемпионатының чираттагы этабына күчәчәк. Соңыннан, барлык 12 команда да финал слетында катнашачак, анда алар үз бизнес-проектларының финанс нәтиҗәләрен тәкъдим итәчәк. Нәтиҗәдә, җиңүчеләрнең өч командасы билгеләнәчәк. Алар Мәскәүгә китәчәк.

Ярдәм программалары һәм бушлай белем бирү чаралары РФ Президенты Владимир Путин инициативасы белән РФ Беренче вице-премьеры Андрей Белоусов курируе «кече һәм урта эшкуарлык» илкүләм проекты кысаларында «минем бизнес» Татарстан үзәге базасында гамәлгә ашырыла.

«Мәктәп бизнес-старты " проекты җитәкчесе Елена Тихонова:

«Мәктәп бизнес-старты " проекты финиш сызыгына чыкты. Бу онытылмаслык, ә иң мөһиме, балалар өчен файдалы вакыт булды. Әлбәттә, финалга барысы да чыкмаячак. Әмма моңа да карамастан, проектта катнашучыларның барысы да үз бизнесларын төзү буенча тирәнтен белем һәм кыйммәтле тәҗрибә туплый алды. Мин күп тапкырлар әйттем, Әгәр дә безнең тәрбияләнүчеләребез эшмәкәр булмаса да, белем багажы, проектның өлкән катнашучылары – остазлар (тьюторлар, эшмәкәрләр һ.б.) салган нигез, һичшиксез, һәр баланың тормышында кулланылыш табачак һәм аларга киләчәктә үзләрен профессиональ рәвештә тормышка ашырырга, туган республика үсешенә үз өлешләрен кертергә мөмкинлек бирәчәк».

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: