Илнең төрле шәһәрләреннән килгән рәссамнар үз картиналарында Чистайның тарихи биналарын төшереп калдырдылар.

2021 елның 2 мае, якшәмбе

Ислам үзәгендә «өяз Чистайда Татар сукмагы»арт-пленэр нәтиҗәләре буенча рәсем сәнгате эшләре күргәзмәсе ачылды.

Чистай Ислам үзәгендә «өяз Чистайда Татар сукмагы»дип аталган Бөтенроссия арт-пленэрын ябу тантанасы узды. Бу пленэр вакытында берничә дистә картина ясалган, анда безнең шәһәрнең тарихи биналары сурәтләнгән. Аларны Чистай рәссамнары да, Татарстанның һәм Россиянең башка шәһәрләреннән кисть осталары да натурадан язган.

- Чистайда мондый проект булуы бик шәп, мондый пленэрлар оештырыла. Моны шәһәрнең бай тарихын саклау эшенә зур өлеш керткән дип саныйм. Иске йортлар, нигездә, бу агач биналар, бәлки, берничә елдан соң булмаячак, ә холстах алар мәңгегә калачак. Миңа бу пленэрда катнашу бик күңелле булды. Мин рәссам, хәзер минем эшләрем коллекциясендә матур өяз Чистайдан төшерелгән фотосурәтләр дә булачак, - ди пленэрда катнашучы Фәрит Гильмияров, СССР Архитекторлар берлеге, Башкорт Республикасы фоторәссамнар берлеге әгъзасы.

«Өяз Чистайда Татар сукмагы» пленэры Чистай мөхтәсибәте, Татарстан Рәссамнар берлеге тарафыннан район Хакимияте ярдәме белән оештырылган «мөселман изге урыннары» проекты кысаларында узды. 2019 елдан башлап масштаблы проект кысаларында төрле темаларга 5 пленэр үткәрелде, быелгысы исәбе буенча алтынчы булды. Ул бәһасез тарихи әһәмияткә ия, чөнки рәссамнар шәһәрнең үтеп баручы архитектурасын мәңгеләштерергә, Чистай үсешенә зур өлеш керткән татар сәүдәгәрләре истәлеген саклап калырга тырыштылар. Шуңа күрә күпчелек картиналарда татар сәүдәгәрләре яшәгән Тукай һәм Вахитов урамнарында урнашкан йортлар урнашкан. Әмма холстларда шәһәрнең башка тарихи биналарын да күрергә мөмкин. Күргәзмәдә Башкортостан Республикасының Стәрлетамак шәһәре биналары рәсемнәре төшерелгән берничә картина да тәкъдим ителгән, чөнки нәкъ менә аннан Чистайга беренче татар сәүдәгәрләре – абыйлы-энеле Хәкимовлар килгән.

Чистайның 240 еллыгына багышланган күргәзмәне теләгән һәркем карый ала. Күргәзмә ислам үзәгендә (Нариманов ур., 74) 9.00 дән 16.00 сәгатькә кадәр эшли.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: