Татарстанда "Уылдык чәчү" операциясе башланды.

2021 елның 26 апреле, дүшәмбе

Чистай районында су биологик ресурсларын саклау мәсьәләсе буенча киңәшмәдә «Уылдык чәчү» оператив-профилактик операциясе вакытында балыкны кайда һәм кайчан тотарга кирәклеге турында фикер алыштылар.

"Уылдык чәчү" операциясе 25 апрельдән 5 июньгә кадәр узачак. Законга сәнәгать һәм һәвәскәр балык тотуга тыю кертелә. Балык тоту Уылдык чәчү урыннарыннан тыш һәм ярдан гына рөхсәт ителә. Үзең белән крючокларның гомуми саны ике данәдән дә артмаган йөзмә яки төп кармакка ия булырга мөмкин. Башка куллану воблер, блесен. Була рыбачить бу спиннинг, әгәр ул кулланыла ничек закидушка. Ловить Балык Белән Көймәләр теләсә нинди балык тыела.

Браконьерлар элегрәк тә күрсәтелгән иде. Саннарны су биологик ресурсларын дәүләт контроле, күзәтчелеге һәм саклау бүлеге җитәкчесе Вячеслав Галкин яңгыратты.

- 2021 елның гыйнварыннан 18 административ беркетмә төзелде, 1 җинаять эше кузгатылды. 67 браконьерлык челтәре сулыгыннан алынды, аларның гомуми озынлыгы 2620 метр тәшкил итә. 84 килограмм балык хуҗасыннан алынды. 48 рейд, 16сы ГИМС белән берлектә, 12се полиция бүлеге белән берлектә үткәрелде. - диде Вячеслав Васильевич.

Биоресурсларны саклау буенча җирле бүлек башлыгы вазыйфаларын башкаручы Роман Индейкин билгеләп үткәнчә, хәзерге вакытта «Уылдык чәчү» операциясе өчен 2 берәмлек техника җәлеп ителәчәк, полиция, Росгвардия һәм Балык күзәтчелеге белән үзара хезмәттәшлек оештырылачак.

Чистай шәһәре башлыгы урынбасары Михаил Ксенофонтов ассызыклаганча, «Уылдык чәчү» операциясе вакытында кече көймәләр буенча дәүләт инспекциясе белән хезмәттәшлек итү мөһим. Аны оештыру бурычын куйды. Район башлыгы Дмитрий Иванов шулай ук Кама елгасы акваториясен челтәрләрдән арындырырга, аларны урнаштыруга чик куярга кирәклеген ассызыклады. Шулай ук Башлык балык продукциясе сатуны контрольдә тоту бурычын куйды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: