Чистай үзәк китапханәсендә әдәби-музыкаль кичә узды.

2021 елның 25 марты, пәнҗешәмбе

Чистай үзәк китапханәсендә Елизавета Сидорова һәм Вера Новикова иҗатына багышланган «Таныш булыгыз: күренекле якташлар» дип исемләнгән әдәби-музыкаль кичә узды.

Чара Татарстанда туган телләр һәм Халыклар бердәмлеге елы һәм керәшен мәдәнияте айлыгы кысаларында узды.

Шагыйрә Сидорова Елизавета Федор кызы 1925 елның 12 июлендә Крещение авылында туа. ТАССР Чистай кантонының Елтан авылы. Чуаш Кичүе авылында яши. Чистай районы елтан авылы. "Сигнал"колхозында хисапчы булып эшли. "1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышында фидакарь хезмәт өчен" медале белән бүләкләнгән, Хезмәт ветераны. Шәхси пенсионер, Социалистик ярыштагы уңышлары һәм мактауга лаек хезмәте өчен КПСС Өлкә Комитеты һәм ТАССР Министрлар Советының Мактау грамоталары белән бүләкләнгән.

Елизавета Федоровна 71 яшьтә шигырьләр яза башлады. Ул дүрт җыентыкны чыгарды.
Аның тормышы һәм иҗаты турында Чуаш Кичүе методисты сөйләде.33 нче номерлы филиал-елтан авыл китапханәсе Никитина Нина.
Ирина Ефремова, Настя Никитина, Чуаш Ялтаны урта мәктәбе һәм 2 нче Гимназия укучылары башкаруында Елизавета Сидорованың "Әниемә", "Яшьлегем-ал гөлләрем", "Сагынам", "Сез минем уйларымда", "Яхшыга өмет итәбез"һ. б. шигырьләре яңгырады.

Чарада шагыйрәнең туганнары, якташлары һәм аның иҗатын яратучылар катнашты.
Шагыйрә Вера Новикова Югары Кондрата авылында туган. Йолдызның «Звездочка»балалар бакчасында тәрбияче булып эшләде. Хәзерге вакытта Вера Петровна лаеклы ялда, әмма актив яшәү рәвеше алып бара: 2019 елдан «Багалмам» фольклор ансамбле коллективында тора, Йолдыз мәдәният йортының «Селяночка» вокаль ансамблендә чыгыш ясый, театральләштерелгән куелышларда катнаша. Татар, рус һәм чуаш телләрендә шигырьләр яза. Вера Новикованың шигырьләре 2 нче Гимназия укучылары һәм «Багалмам» ансамблендә катнашучылар башкаруында яңгырады.

«Танышыгыз: күренекле якташлар» дигән чарада керәшен халык ансамбле «Багалмам» һәм Николай Кононов башкаруында халык җырлары яңгырады.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: