Халык бизәкләре нәрсә турында сөйләде.

2021 елның 22 марты, дүшәмбе

Татарстан Республикасында Туган телләр һәм Халыклар бердәмлеге елын бәйрәм итү кысаларында "Юлдаш" Чистай картлар һәм инвалидлар өчен интернат-йортында тәрбияче Людмила Җамалетдинова социаль хезмәтләрдән файдаланучылар арасында «Туган бизәкләр» дигән декоратив – гамәли иҗат буенча мастер-класс үткәрде.

Чараның максаты: күпмилләтле Россия җәмгыяте кыйммәтләрен, башка халыкларның тарихына һәм мәдәниятенә ихтирамлы мөнәсәбәт формалаштыру.

Мастер-класста катнашучылар чуваш, татар, таҗик бизәкләре рәсемнәрен башкару әлифбасын өйрәнделәр. Педагог декоратив композициянең халык бизәкләре вариантлары белән ничек төзелүе белән таныштырды. Шуннан төп һәм состав төсләре барлыкка килә. Фән дөньясының төрлелеге һәм аларны яссылыкка һәм киңлеккә тапшыру нәрсәдән гыйбарәт. Төрлелек линияләрен бизора һәм аларның йогынтысы характерына рәсем һәм выразительность образы.

Үз рәсемнәрен ясаганчы, биредә яшәүчеләр Халык орнаменты төшенчәсе белән таныштылар. Россия-күпмилләтле дәүләт, һәм аның территориясендә үз теле, гореф-гадәтләре, мәдәнияте булган 190дан артык халык яши. Һәр халыкның үз танылган орнаменты бар.Орнамент – ул иң борынгы тел, безнең бабаларыбыз белән помощьюкоторого алар бер-беребез белән аралаштык, әлегә иде язуы.

Һәр катнашучы күңеленә хуш килгән орнаментны сайлап алды һәм аны халык бизәкләре традицияләре нигезендә бизәде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: