Чистайда реконструкциядән соң "Гимнаст" спорт мәктәбе ачылды

2021 елның 11 марты, пәнҗешәмбе

Ачылу тантанасы тантаналы шартларда узды.

Танымаслык булып яңартылган "Гимнаст" балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбе үз тәрбияләнүчеләре өчен ишекләрен ачты. Ремонтланган учреждениене Татарстан спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдиновка тәкъдим иттеләр. Район башлыгы Дмитрий Иванов һәм башка кунаклар белән бергә ул спорт объектын ачу тантанасында катнашты.

- Спорт мәктәбен тышкы яктан күргәч, хәтта танымадым да. Күргәннәргә тагын да сөенде. Биредә барысы да матур, заманча булды, күп кенә яңа инвентарьлар барлыкка килде, бинаның мәйданы да күпкә артты. Мин беләм, бу мәктәп үзенең данлы традицияләре белән дан тота, биредә бик көчле, профессиональ тренерлар, аларда тәрбияләнүчеләр төрле дәрәҗәдәге ярышларда берничә тапкыр җиңү яулаганнар. Мин ышанам ки, шөгыльләнү өчен уңайлы шартлар тагын да зуррак казанышлар өчен ярдәм булачак, - диде Хәлил Хәмит улы.

Ачылу тантанасы спорт мәктәбенең йөрәгендә узды-якты, җылы, зур залда, яңа, заманча спорт җиһазлары урнаштырылган. Бәйрәмдә тренерлар, спорт мәктәбендә тәрбияләнүчеләр һәм аларның әти-әниләре катнашты. Учреждениенең күптән көтелгән ачылуы белән барысын да Дмитрий Иванов котлады.
- Менә дигән объект без хыялланган: янкорма, хореография, шахмат белән шөгыльләнү өчен сыйныфлар белән. Безнең Президентыбыз Рөстәм Нургалиевка, Татарстан спорт министрлыгына һәм спорт мәктәбе шундый булсын өчен күп хезмәт куйган төзүчеләргә зур рәхмәт. Ә сезгә, безнең яшь спортчылар, монда рәхәтләнеп шөгыльләнүегезне һәм Олимпия җиңүләренә омтылуыгызны телим, - диде Дмитрий Алексеевич.

Спорт мәктәбен реконструкцияләү узган елның язында башланды. Ремонт барышында бик күп эш башкарылды. Вентиляция, җылылык, электр системалары алыштырылды, янгын сигнализациясе, видеокүзәтү урнаштырылды. Бинаның фасады экологик чиста материаллар белән җылытылган һәм металлокассетлар белән тышланган. Тышкы якта да, эчендә дә чәчәкләр бик яхшы сайланган. Сүз уңаенда, ремонттан соң спорт мәктәбенең мәйданы 270 квадрат метрдан артып китте. Биредә заманча медицина кабинеты, шахмат һәм хореография сыйныфлары барлыкка килде. Хәзер барлык бүлекләрдә тәрбияләнүчеләр уңайлы шартларда бер урында шөгыльләнә алачак.

- Без спорт мәктәбебезнең шулай яңартылуына бик шатбыз. Хәзер монда барысы да булырга тиеш: түбәдән су үтми, җылы, коры, матур, иркен, кыскасы, шөгыльләнү өчен барлык шартлар да тудырылган, - дип билгеләп үтте «Гимнаст» балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбе директоры Равил Гыймадиев.

Спорт мәктәбендә спорт акробатикасы, гимнастика һәм шахмат бүлекләре эшли. Аларда 409 малай һәм кыз шөгыльләнә. Нәкъ менә алар, яшь спортчылар, барыннан да бигрәк, яраткан спорт мәктәбе үз ишекләрен ачуын көттеләр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: