2021 елның 22 февраленнән 1 мартына кадәр криминаль яңалыклар

2021 елның 2 марты, сишәмбе

Агымдагы елның 22 февраленнән 1 мартына кадәр Чистай муниципаль районы территориясендә оператив хәл тотрыклы.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлегенең кизү частендә җинаятьләр турында 9 хәбәр һәм гариза теркәлгән.

Наркотикларны алу

27 февральдә гаражларның берсендә, оператив чаралар барышында, полиция хезмәткәрләре тарафыннан наркотик чара - "каннабис (марихуана)" тартып алынды.

РФ Җинаять Кодексының 228 маддәсенең 1нче өлеше буенча «наркотик чаралар "сату максатыннан башка законсыз сатып алу, саклау, ташу, җитештерү," эшкәртү "буенча җинаять эше кузгатылды.

Җинаятьчеләрне эзләү хезмәткәрләре караклык кылуда шикләнеп, ике Чистайны тоткарлаган.

16 февральдән 26 февральгә кадәр кемдер элеккеге балалар поликлиникасы бинасына керә һәм 26 000 сумлык җылыту радиаторларын урлый.

Оператив чаралар барышында җинаятьчеләрне эзләү хезмәткәрләре җинаять кылуда шикләнеп, Чистайда яшәүче 39 һәм 32 яшьлек ике кешене тоткарлаган. «Урлау»РФ Җинаять кодексының 158 маддәсе 2 өлеше буенча җинаять эше кузгатылды.

Чистай халкы банкның ялган хезмәткәрләренә ышанып, акчасыз калган.

Бер атна эчендә банк картасыннан акча урлауның 3 очрагы теркәлгән.

26 февральдә Чистайда яшәүче бер ир шалтырата, банк хезмәткәре белән таныша һәм, янәсе, акчаларны аның счетыннан күчерергә омтылуы хакында хәбәр итә һәм мошенниклык гамәлләрен булдырмау максатыннан, банк картасы мәгълүматларын һәм смс хәбәр килә торган кодларны атавын сорый.

Мәгълүматлар тапшырганнан соң зыян күрүченең картасыннан 10 мең сумнан артык акча күчерелгән.

Чистайда яшәүче тагын ике хатын-кыз шундый ук хәлдә алданган. 23 февральдә 39 яшьлек Чистайның банк картасыннан 5000 сумнан артык акча урланган, 24 февральдә 20 000 сумнан 63 яшьлек пенсионер ханым мәхрүм ителгән.

Барлык фактлар буенча да РФ ҖК «Г "П. 158 ст. 3 ө. буенча" банк картасыннан акча урлау «буенча җинаять эшләре кузгатылган»

Татарстан Эчке эшләр министрлыгы искәртә: уяу булыгыз һәм мошенникларның хәйлә-мәкерләренә бирешмәгез.

Исегездә тотыгыз, чын банк хезмәткәрләре телефон аша да, электрон хатта да сорамый дип атарга пин-код карта.

Бернинди хәл дә тапшырмагыз, өченче затларга секретную мәгълүматны, размещенную кире ягында сезнең банк картасы, шулай ук кодлар, алар килә сезгә телефонга смс-хәбәрләр. Шулай ук банкоматка якын килергә һәм алдакчылар бирә торган мәгълүматларны кертергә кирәкми. Поступая шулай, сез предоставляете мошенникларга керү үз акчалары. Һичшиксез, тикшерегез мәгълүматны, аны сез озвучили. Мәгълүмат элемтә операторына яки банкка килгәндә, «кайнар линия»телефонына шалтыратыгыз. Гадәттә, банк номерлары пластик карточкаларда күрсәтелгән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: