Бүген Бөек Ватан сугышы ветераны Нәкыйп Хәйруллинга 97 яшь тулды.

2021 елның 25 феврале, пәнҗешәмбе

Бүген, 25 февральдә, Бөек Ватан сугышы ветераны Нәкыйп Хәйруллин 97-нче туган көнен билгеләп үтә.

Аны бу күркәм дата белән Чистай районы башлыгының беренче урынбасары Константин Валентинович Иванов һәм Чистай муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Галина Юрьевна Задворнова котладылар.

Нәкыйп Хәйруллин Каргалы авылында туып-үскән, 1942 елда 18 яшендә сугышка киткән. Ул хәрби пехота училищесына укырга керә һәм аны тәмамлап, фронтка китә. 1943 елда Смоленск янындагы сугышларда катнаша, Берлинга, Рейхстаг диварларына кадәр барып җитә. 1946 елның августында Чистайны кече ватанына демобилизациялиләр.

Нәкыйп Хәйруллин ике тапкыр сугышта яралана. 75 елдан артык ул күкрәкләрендә дуңгыз ярыгы белән яши, ул үзе турында гел искә төшерә. Фронтовик II дәрәҗә Бөек Ватан сугышы ордены белән бүләкләнгән. Аның башка бүләкләре дә күп.

"Хөрмәтле Нәкыйп Мөбәрәкшинович, һәрвакыт шулай күтәренке, күңелле һәм актив калыгыз! Сезгә нык сәламәтлек телибез!"- дип теләде Константин Иванов.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: