Өстәл уеннары буенча Мини-чемпионат "Өстәл уеннары – чикләүләрсез!"

2020 елның 30 июне, сишәмбе

2019 елда Чистай «Юлдаш» өлкәннәр һәм инвалидлар өчен интернат-йорты «ЛУКОЙЛ»ачык акционерлык җәмгыяте тарафыннан үткәрелә торган социаль һәм мәдәни проектларның ел саен үткәрелә торган региональ конкурсында катнашты. "Өстәл уеннары – чикләүләрсез» проекты «Спорт»номинациясендә игълан ителде. Грант оту-50 000 сум.

Проектның төп идеясе-интернат-йортта яшәүче өлкән яшьтәге гражданнар һәм инвалидлар арасында спорт һәм сәламәтләндерү-тернәкләндерү чаралары оештыру. Бу сәламәтлек мөмкинлекләре чикле кешеләрнең тормыш сыйфатын арттыру, Чистай муниципаль районында инвалидлар өчен яңа адаптив спорт төрләрен үстерү һәм популярлаштыру өчен тагын бер мөмкинлек.

Проектны тормышка ашыру планы нигезендә, беренче этап булып социаль хезмәтләрдән аз хәрәкәтләнүче аз хәрәкәтләнүче кешеләрнең физик һәм психоэмоциональ торышы мониторингы учреждениесе белгечләре тарафыннан «Матрешка», «Крокинол», «Корн Холл», «Боулинг»өстәл уеннары кагыйдәләре буенча видеодәресләр оештырылды.

Икенче этап-сатып алынган спорт җиһазларын апробацияләү һәм тестлау, моннан тыш, өстәл уеннары буенча спорт күнекмәләрен камилләштерү буенча планлы дәресләр.

Өченче этап-учреждение базасында оештырылган мастер – классларда «Татарстан Республикасы инвалидлар җәмгыяте»Бөтенроссия инвалидлар җәмгыятенең Чистай шәһәр оешмасы әгъзаларын чакырып, спорт җиһазларын тәкъдир итү.

Йомгаклау чарасы 2020 елның июненә планлаштырылган иде. Чистай шәһәрендә «Сабантуй-2020» муниципаль кысаларында инвалидлар өчен махсуслаштырылган «Добродеево» спорт - уен зонасында сәламәтлекләре буенча мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр арасында спортның адаптив төрләре һәм өстәл уеннары буенча ярышлар уздыру. Илдә һәм тулаем республикада яңа коронавирус инфекциясе COVID-19 таралу буенча санитар-эпидемиологик хәлнең начар булмавы сәбәпле, чара гамәлдән чыгарылды. Учреждение 2020 елның 27 апреленнән алып хәзерге вакытта үз-үзеңне изоляцияләү режимында эшли.

Әмма, көтелмәгән хәлләргә карамастан, «Юлдаш»интернат-йортында яшәүче мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр арасында өстәл уеннары буенча мини-чемпионат үткәрү турында Карар кабул ителде. 26 июньдә ярышлар узды. Чемпионатта катнашучылар дүрт төр буенча осталыкларын күрсәттеләр:» Матрешка«,» Крокинол«,» Корн Холл«,»Боулинг". Ярышлар нәтиҗәләре буенча (күп төрле ярыш) җиңүчеләр билгеләнде.

Меннянова Диана (спортчы-терәгеч) беренче урынны алды, Дмитриев Павел Павлович (коляскадагы спортчы) икенче урынны яулады, Жуков Сергей (коляскадагы спортчы) бронза медаль алды. Җиңүчеләргә дипломнар тапшырылды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: