Эшлекле сишәмбе

2024 елның 22 октябре, сишәмбе

Предприятие, оешма, хезмәт һәм ведомство җитәкчеләре белән атналык киңәшмә узды.

Аны муниципаль район башлыгы Дмитрий Иванов үткәрде

Киңәшмәнең төп темалары 2нче ТИҮдә халык белән эшне активлаштыру, авыл хуҗалыгында эшләрнең барышы һәм оператив вәзгыять булды.

Халыктан кире элемтә бар

«Сәгатьчеләр Бистәсе» 2 нче территориаль иҗтимагый үзидарәсендә халык белән эшне активлаштыру турында аның җитәкчесе Добга Добронравова сөйләде.

Ул бу вазыйфаны агымдагы елның июнендә алды. 2 нче ТИҮ территория һәм халык саны буенча шәһәрдә иң зурысы. Халык белән эшне активлаштыру өчен территория шартлы рәвештә 8 микро-йортка бүленгән. «Восток» мәдәни-ял итү үзәге бинасына капиталь ремонт ясалу сәбәпле, ТИҮнең әлегә үз бинасы юк. Шуңа күрә халык белән аралашу һәм очрашулар өчен төрле эш формалары кулланыла: алда торган чаралар турында белдерүләр урнаштыру, 16 нчы мәктәп белән тыгыз элемтәдә тору, шулай ук фатир саен йөреп чыгу.
Халыктан кире элемтә бар: микрорайонда яшәүчеләр шалтыраталар, мессенджерларда хәбәрләр җибәрәләр, очрашканда Кәгазь хатлар язалар, үзләренең проблемалары һәм тәкъдимнәре турында сөйлиләр. ТИҮ үткәргән чараларга мәгариф оешмалары, мәдәният учреждениеләре, аның территориясендәге скверлар җәлеп ителгән. Июньнән сентябрьгә кадәр өлкәннәр һәм балалар өчен бик күп чаралар үткәрелде.

Бәрәңге җыю төгәлләнде

Агросәнәгать комплексы предприятиеләренең эше турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Александр Ромадановский сөйләде.

Хуҗалыкларда соң культуралар, шул исәптән көнбагыш җыю эшләре төгәлләнеп килә. Бүгенге көнгә бу культура планлаштырылган мәйданның 97 процентында җыелган. 14 мең тоннага якын суктырылган, уртача уңдырышлылык — гектардан 22 центнер. Шулай ук узган атнада ашлык кукурузы шактый җыелган, уңдырышлылык гектардан 102 центнер тәшкил итә.

Узган атнада бәрәңге җыю төгәлләнгән, 30 мең тоннадан артык җыелган, уртача уңдырышлылык-гектардан 466 центнер. Кишер җыю дәвам итә, планлаштырылганның 77 проценты башкарылган. Чөгендер казу эшләре дәвам итә.

Хуҗалыкларда шулай ук туфрак эшкәртү буенча да эш алып барыла.
Узган атнада 360 тонна сөт җитештерелгән, 342 тонна сөт сатылган.

Юлларда 30 юл-транспорт һәлакәте булган

Узган атнадагы оператив хәл турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге начальнигы урынбасары Антон Ерашов сөйләде.

Хисап чорында җинаятьләр турында 8 хәбәр теркәлгән. Сводкада: талау, мошенниклык, банк картасыннан урлау һәм башка җинаятьләр.

Шәһәр һәм район юлларында 30 юл-транспорт һәлакәте булган, аларда ике кеше һәлак булган, дүртесе төрле дәрәҗәдәге тән җәрәхәтләре алган. Административ җаваплылыкка 171 кеше тартылган, шуларның 145е-юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозучылар, шул исәптән 3 машина йөртүче исерек хәлдә.

Мөлкәт салымнарын түләү вакыты якынлаша

Киңәшмә азагында Дмитрий Иванов киңәшмәдә катнашучыларга милек салымнарын түләү чоры башлануын искәртте. Муниципаль район башлыгы моны билгеләнгән срокларда эшләргә кирәклеген ассызыклады.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: