Чистайда «Урманны саклыйк»Бөтенроссия акциясе узды.

2024 елның 21 октябре, дүшәмбе

Җылы һәм кояшлы иртәдә текә Тауда «Урманны саклыйк»Бөтенроссия акциясе узды.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, чара "урманнарны саклау" федераль проектының "Экология"милли проектының максатларына туры килә.

Шәһәрне яшелләндерү буенча мондый чараны Чистай урманчылыгы оештырырга тәкъдим итте.

Бу идеяне шунда ук биоресурслар буенча дәүләт комитеты вәкилләре, шәһәр суды хезмәткәрләре, Чистай районы буенча ата-аналар советы, «беренчеләр хәрәкәте» ндә катнашучылар һәм кадет мәктәбе укучылары хуплады.

– Безнең акциянең максаты – чистарту корылмалары территориясен «Яшел койма» белән әйләндереп алу һәм һаваны кислород белән баету. Моннан тыш, акция белән безнең башлык Дмитрий Иванов кызыксына, һәм чара аның җитәкчелегендә уза, – диде Татарстан Республикасында биологик ресурсларны саклау буенча дәүләт комитетының Чистай бүлеге башлыгы Линар Гыйльметдинов.

Чиләкләрне, көрәкләрне һәм үсентеләрне сүтеп, җирле халык территориягә тарала.

Акциядә катнашучыларның берсе Чистай судының элекке рәисе Газинур Әхәтов булды, ул үзенең элеккеге коллегалары белән нарат утыртырга килде.

- Балачакта мин урман янында яшәдем, хәзер дә агачларсыз тормышымны күз алдына да китерә алмыйм. Шәһәрне төзекләндерүдә үз эзен калдыру өчен акциядә катнашырга булдым.

Укучылар шулай ук энергия һәм яхшы кәеф белән тулы иде. Алар эшкә җаваплы карадылар һәм үсентеләрен рәхәтләнеп утырттылар.

Мин биредә, текә Тауда яшим, һәм гел шушы урыннан узам. Акция турында белгәч, шәһәребезгә үзгәрешләр кертүгә үз өлешен кертергә булдым. Хәзер бу агачлар яныннан узганда, аларны ничек бергә утыртканыбызны искә төшерәчәкмен, - дип билгеләп үтте кадет мәктәбенең сигезенче сыйныф укучысы Руслан Кәримов.

– Без туган ягыбызны бик яратабыз, аны тагын да матуррак һәм уңайлырак итәргә телибез, шуңа күрә текә тауны яшелләндерүдә актив катнаштык, – дип өстәде 1нче мәктәп укучысы Мирослава Сулева.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: