Мошенниклыкка тукта!

2024 елның 10 октябре, пәнҗешәмбе

Аферистларның иң еш Һәм катлаулы схемалары турында

9 млрд сумны мошенникларга ярты ел эчендә россиялеләр биргән. Мондый мәгълүматларны Хөкүмәт Йортында узган брифингта китерделәр. Татарстанда ел башыннан бирле 25 000 айти-җинаять теркәлгән, шуларның яртысы — дистанцион урлау.

Узган ел эчендә кибермошенниклар Россиялеләрдән 16 миллиард сум урлаганнар, быелның тугыз аенда — 9 миллиард сум.

Татарстан, икътисадый яктан алга киткән регион буларак, мошенниклар арасында популяр. Ел башыннан 25 000 айти-җинаять, шуларның яртысы-дистанцион урлау.

"Күләм җитди, һәм үсеш яхшы, әмма тулаем алганда ул нәкъ менә җинаять төрләренең берсе үсеше белән бәйле — бу компьютер мәгълүматларына хокуксыз керү мөмкинлеге. Ягъни мондый шалтыратуларның төп максаты-сезнең паспорт мәгълүматларын, СНИЛС, ИНН алачак дәүләт хезмәтләрен вату. Мондый җинаятьләр республикада инде 8 000 тирәсе. Бик зур үсеш, узган елның шул ук чорында меңнән артык иде", - дип хәбәр итте ТР буенча Эчке эшләр министрлыгының Җинаятьчеләрне эзләү идарәсенең мошенникларны ачу бүлеге башлыгы урынбасары Рафаэль Мусаев.

Мошенникларның ике база сценарие бар. Ниндидер кызыктыргыч әйбер тәкъдим итәләр-ташламалар, түләүләр, бонуслар. Яки акча югалту, җинаять эзәрлекләве, сезгә кредит рәсмиләштерү белән куркыталар. Кәрәзле элемтә операторы, банк, интернет-кибет хезмәткәре, хокук саклаучы, сезнең белдерү буенча сатып алучы буларак тәкъдим ителәләр.

Мошенниклар ешрак ясалма интеллект кулланалар. Шулай итеп Корбан турында ачык мәгълүматларны анализларга мөмкин, персоналаштырылган алым куллану өчен, һәм хәтта якын кешенең тавышын да ясарга мөмкин. Тагын бер схема-дроппинг. Өченче зат карталарын мошенниклар акча алу өчен куллана. Җинаятьчел схемаларга яшүсмерләрне җәлеп итәләр.

Әгәр дә урлауга ирешә алсаң, кешегә өч гамәл башкарырга кирәк — кичекмәстән картаны блокларга, операция белән килешмәү турындагы гариза белән банкка мөрәҗәгать итәргә, счет буенча өземтә алырга-гаеплеләрне җаваплылыкка тарту ихтималын арттыру өчен полициягә мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Мондый схемаларны ачу җиңел түгел, еш кына акчаны чит илгә чыгаралар. Банклар контрольне катгыйландыра-җәй көне Россиядә "суыну чоры" керттеләр-шикле операцияләрне ике көнгә туктаталар.

Ел башыннан республикада җинаять җаваплылыгына 1 243 кеше тартылган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: