Полиция хезмәткәрләре кисәтә: мошенниклар үзләрен кәрәзле элемтә операторлары итеп күрсәтәләр.

2024 елның 3 октябре, пәнҗешәмбе

"Сезнең номерыгызның гамәлдә булу вакыты бетә, килешүне озайтырга кирәк!». Чистайда яшәүче 72 яшьлек хатынга янәсе мобиль элемтә операторы шалтыраткан сөйләшүне шундый сүзләр белән башлады.

Чистай полициясенә ярдәм сорап 72 яшьлек шәһәр кызы мөрәҗәгать иткән, ул аңа билгесез кеше шалтыраткан һәм, үзен кәрәзле элемтә операторы вәкиле дип таныштырып, хезмәт күрсәтүгә килешүне озайту кирәклеге турында хәбәр иткән, моның өчен СМС-хәбәрдә кодны әйтеп бирергә кирәк булган, ул хатын-кыз шулай эшләгән дә.

Аннары янәсе дәүләт хезмәтләре Порталы һәм банк хезмәткәреннән шалтыратулар булды. Шалтыратучылар хатын-кызның банк счетларындагы шикле активлыгы турында хәбәр иттеләр, барлык булган акчаларны куркынычсыз счетка күчерергә тәкъдим иттеләр. Шалтыратучыларга ышанып, пенсионер акчаларны шәхси счетыннан алган һәм аларны үзе шалтыратучылар әйткән счетка күчергән. Нәтиҗәдә пенсионер хатын 43 000 сумнан мәхрүм калган.

Әлеге факт буенча Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча тикшерү бүлеге тикшерүчесе тарафыннан РФ Җинаять кодексының 159нчы маддәсе 2нче өлеше «мошенниклык»буенча җинаять эше кузгатылган.

Хезмәткәрләре эчке эшләр сорый гражданнарны игътибарлы булырга каршындагы общении телефон белән незнакомыми кешеләр, кем булыр иде, алар үзләрен түгел, русныкы дип атаулары хезмәткәрләре банк яки хокук саклау органнары вәкилләре, кәрәзле элемтә операторлары яки хезмәткәрләр тарафыннан дәүләт хезмәтләре порталы. Беркайчан да, бернинди шартларда да билгесез кешеләргә СМС-хәбәрләрдән кодлар һәм банк карталары мәгълүматларын тапшырмаска, шулай ук аларның үтенече буенча мобиль кушымталарны күчереп алырга.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: