Эшлекле сишәмбе

2024 елның 18 сентябре, чәршәмбе

Гуманитар ярдәм, авыл хуҗалыгындагы эшләрнең торышы, банк эшчәнлеге, мошенниклардан яклау һәм оператив вәзгыять — муниципалитетта атналык киңәшмәдә фикер алышкан темалар.

Аны район башкарма комитеты җитәкчесе Эдуард Хәсәнов үткәрде.

Клиентларны мошенниклардан яклау мәсьәләләренә аерым игътибар бирелә

«Банк Зенит» ГАҖнең Чистай филиалы эшчәнлеге турында җитәкчесе Ангелина Гурьянова мәгълүмат бирде. Ул клиентларга финанс учреждениесе тәкъдим иткән хезмәтләр, эшчәнлекнең төп юнәлешләре турында сөйләде.

Докладчы клиентларны мошенниклардан яклау мәсьәләләренә аерым игътибар бирде, бу юнәлештә эшнең даими камилләшүен билгеләп үтте. Ангелина Гурьянова барлык катнашучыларны уяу һәм ышанучан булмаска чакырды, мошенниклар корбаны булмас өчен.

166 кеше административ җаваплылыкка тартылган.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районындагы бүлеге башлыгы урынбасары-полиция башлыгы Сергей Атуров оператив хәл турында хәбәр итте. Ул сөйләгәнчә, узган атнада җинаятьләр турында 7 хәбәр һәм гариза теркәлгән. Сводкада-4 мошенниклык факты, 2 урлау, бер талау.

Юл-транспорт һәлакәтләре саны, алдагы атна белән чагыштырганда, кимегән һәм 16 факт тәшкил иткән, аларның берсендә зыян күрүче бар.

166 кеше административ җаваплылыкка тартылган, шуларның 141е — юл хәрәкәте кагыйдәләрен үтәмәгән өчен, шул исәптән 4 машина йөртүче исерек хәлдә транспорт белән идарә иткән.

Бөртеклеләрне җыю төгәлләнде диярлек

Районның АПК предприятиеләре эше турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсенең җитештерү бүлеге консультанты Радик Вафин сөйләде. Бүгенге көнгә бөртекле культуралар барлык мәйданның 98 процентында җыелган, 139 мең тонна ашлык суктырылган, уңдырышлылык гектардан 30,1 центнер тәшкил итә. Ашлык кукурузын гына җыясы кала.

Рапс 7 мең гектардан артык мәйданда җыелган-бу планлаштырылганның 62 проценты, 17 400 тонна суктырылган, уртача уңыш гектардан 24,8 центнер тәшкил итә.
Җитен җыю эшләре тулысынча төгәлләнгән. Хуҗалыкларда көнбагыш җыюга әзерлек эшләре башкарылды. Соя һәм бәрәңге җыю дәвам итә.

Көзге культураларны чәчү төгәлләнеп килә, фаразлауларга караганда, алар 20 600 мең гектардан артык чәчелергә тиеш. Хуҗалыкларда туфракны төп эшкәртү эшләре дә бара.

Бер атнада 370 тонна сөт җитештерелгән, шуның 350 тоннасы 10 миллион сумнан артыграк сатылган. 106 бозау алынган.

Агросәнәгать тармагы предприятиеләренең эше турындагы мәгълүматны тыңлаганнан соң, Эдуард Хәсәнов районда үстерелгән һәм җитештерелгән табигый продукцияне күбрәк шәһәр халкы сатып алсын өчен, районда көзге авыл хуҗалыгы ярминкәләрен активлаштырырга, аларны киңрәк уздырырга кирәклегенә басым ясады.

Киңәшмә азагында Эдуард Хәсәнов битараф булмаган чистайлыларга, предприятие һәм оешма коллективларына Курск өлкәсендә зыян күрүчеләргә гуманитар ярдәм күрсәткәннәре өчен рәхмәт белдерде.

- Безнең районда мохтаҗларга ярдәм кулы сузарга әзер торган битараф булмаган кешеләр яши. Гуманитар миссиягә катнашы булганнарның барысына да рәхмәт белдерәм. Йөк төялгән берничә партия озатылды, кирәкле әйберләрне җыю дәвам итә. Ватанны саклаучы якташларыбыз да Сезнең белән безнең ярдәмгә һәм һәртөрле ярдәмгә мохтаҗ. Тыл нык һәм ышанычлы булырга тиеш, шуңа күрә барыгызга да сугышчыларга һәм аларның гаиләләренә ярдәм итүне дәвам итәргә чакырам, - диде сүзен йомгаклап Эдуард Рустамович.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: