Тагын мошенниклык!

2024 елның 25 июле, пәнҗешәмбе

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча идарәсе хезмәткәрләре өлкән яшьтәге гражданнарның һәм аларның якыннарының игътибарын өлкәннәр белән мошенниклык очракларының ешаюына юнәлтә.

Чистай полициясенең дежур өлешенә 63 яшьлек җирле кеше мөрәҗәгать иткән, ул билгесез кешенең алдау юлы белән аңардан 10 500 сум урлавы турында хәбәр иткән.

Материал җыю барышында зыян күрүче полиция хезмәткәрләренә 22 июльдә аның кәрәзле телефонына ир-ат шалтыратуы, үзен банкның куркынычсызлык хезмәте хезмәткәре дип таныштыруы, аңа карата билгесез затларның мошенниклык гамәлләре кылырга тырышуы һәм аларны булдырмау өчен шәхси кабинетка керергә һәм билгеле бер операцияләр башкарырга кирәклеге турында хәбәр иткән.

Зыян күрүче, шалтыратудан тыелып, ят кеше белән аралашмас урынына, банкның шәхси кабинетына керде һәм шалтыратучы сораганнарның барысын да үтәде. Ят кеше белән сөйләшүдән соң зыян күрүче картасыннан 10 500 сум алынган.

Сораштыру барышында мөрәҗәгать итүче аңлатканча, мошенниклык турында аның белән элек полиция хезмәткәрләре сөйләшкән, ул билгесез кешеләр белән әңгәмәгә кермәсен дип кисәткәннәр. Әмма, ни өчен мошенникларга ышануын пенсионер аңлата алмады.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча тикшерү бүлеге тикшерүчесе тарафыннан РФ Җинаять кодексының «Мошенниклык»159 маддәсендә каралган җинаять билгеләре буенча җинаять эше кузгатылган.

Полиция хезмәткәрләре алга таба оператив - эзләү һәм тикшерү чаралары үткәрә.

Хөрмәтле гражданнар, барысына да ышандырырлык үтенеч-сезгә таныш булмаган кешеләр белән аралашмаска, сезгә таныш булмаган абонент номерларыннан килгән шалтыратуларны игътибарсыз калдырырга. Бу алтын кагыйдәне үтәү сезгә финанс куркынычсызлыгы һәм заманча мошенниклардан саклануның 100 процент гарантиясен бирәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: