Фатирны сатканда ир яки хатынның ризалыгын бирергә кирәкме?

2024 елның 27 июне, пәнҗешәмбе

Бу һәм башка сорауларга Росреестр һәм Роскадастрның Татарстан Республикасы буенча экспертлары никахта сатып алынган күчемсез милек белән килешүләр төзү мәсьәләләренә багышланган кайнар линия барышында җавап бирделәр.

- Фатирны сатканда тормыш иптәшеңнең ризалыгын бирү мәҗбүриме? Моның өчен нотариус янына барырга һәм хезмәт өчен акча түләргә кирәк, ә без өстәмә чыгымнар түләргә теләмибез бит.

- Никахта тупланган күчемсез милек объектын читләштерүгә тормыш иптәшенең ризалыгын бирмәү хокукларны дәүләт теркәвен туктату өчен нигез булмаячак. Әмма Росреестр теркәлү вакытында хокукның күчүен бердәм дәүләт күчемсез милек реестры мәгълүматларына язма кертәчәк, закон нигезендә ирнең кирәкле ризалыгы бирелмәгән, һәм киләчәктә әлеге килешү ир белән хатын тарафыннан судта бәхәсләштерелергә һәм гамәлдә түгел дип танылырга мөмкин. Әлеге билге хокукларны теркәүне раслаучы документта (ЕГРНда теркәлгән хокуклар турында өземтә) чагылдырылачак. Шул ук вакытта әлеге язманы бетерү, дәүләт теркәвеннән соң мондый нотариаль ризалык алынса да, закон нигезендә каралмаган!

- Җир кишәрлеге тормыш иптәшенә өйләнгәнче рәсмиләштерелгән, никахта бу җир кишәрлегендә йорт төзелгән. Өйне ничек ясарга: бу уртак милекме, әллә килешү булырга тиешме?

- Йорт җир кишәрлегенең хокук иясенә рәсмиләштерелергә мөмкин, әмма йортның инде уртак милек булачагын исәпкә алырга кирәк.

2020 елда җир участогы сатып алган, 2022 елда бу җирдә йорт, гараж һәм мунча төзегән, барлык корылмаларны милеккә рәсмиләштергән. Хәзер сатарга булдым, ләкин мин тол булганга күрә, миңа хатынымнан соң мирасны рәсмиләштерергә кирәклеген әйттеләр, чөнки милекнең яртысы хатыным дип санала? 2001 елда хатыны вафат була.

2020-2022 елларда җир сатып алу һәм төзелешләр төзү вакытында сез инде тол һәм никахта булмагансыз, сезнең очракта җир һәм төзелгән объектлар сезнең шәхси милегегез, бу милек никахта бергә тупланмаган, һәм бу милектә үлгән хатыныгызның өлеше юк. Мирасны рәсмиләштерергә кирәкми, ирекле сата аласыз.

- Гомуми файдалануда булган мөлкәттә балаларга өлешләр ничек бүлеп бирелә, ул ничек рәсмиләштерелә?

- Биредә балаларга өлешләрнең ни өчен бүлеп бирелүен аңларга кирәк: ана капиталы буенча алынган йөкләмәләрне үтәү кысаларында яки балаларга өлешләр бирергә карар иттеләрме?

Әгәр дә йорт сатып алуга яки төзүгә тотылган акчаның бер өлеше ана капиталы булган булса, ә акчаның бер өлеше ир белән хатын тарафыннан никах вакытында тупланган булса, өлешләрне билгеләү турында килешү төзү һәм гаиләнең һәр әгъзасына, пропорцияләргә карап, нинди өлешнең туры киләчәген күрсәтү җитә.

Мисал карап чыгыйк. Йорт 3 000 000 сумга сатып алынган яки төзелгән, шуларның 500 000 сум - ана капиталы акчасы, 2 500 000 сум - ир белән хатынның уртак акчасы. Бу очракта ана капиталы буенча алынган 500 000 йортның тулы бәясенең 1/6 өлеше. Ана капиталына сатып алынганны закон ир белән хатынның һәм балаларның шәхси милке (бердәм булмаган) дип таный, ягъни 1/6 дүртесе дә, 1/24 һәркайсына (әни, әти, ул, кыз) эләгә һәм ир белән хатынның һәм балаларның һәркайсының шәхси милке булып тора. Закон мондый милекне никахта бергә тупланган милек дип санамый. Сарыф ителгән 2 500 000 сум бөтен йорт суммасының 5/6 өлешен тәшкил итә, һәм 2 500 000 ир белән хатынның уртак акчасы булганлыктан, йорттагы өлешнең 5/6 өлеше шулай ук уртак милеккә керә, әмма инде ир белән хатынның гына.

Әгәр дә Сез балаларга өлешләр генә бирергә карар итсәгез, «бүләк»нең күләмен үзегез билгеләп, бүләк килешүе төзегез.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: