Һәм тагын мошенниклар...

2024 елның 26 июне, чәршәмбе

Чистайда яшәүче хатын, мошенникларга ышанып, шәһәрнең берничә банкында кредитлар рәсмиләштерә һәм бөтен акчаны аферистлар диктантлаган «имин счет» ка күчерә.

Полиция хезмәткәрләре гражданнарга таныш булмаган кешеләр белән телефон аша сөйләшкәндә Саклык күрсәтүләрен искә төшерә. 18 июньдә Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча дежур частена 59 яшьлек хатын-кыздан аңа карата кылынган хокуксыз гамәл турында хәбәр килә. Полиция хезмәткәрләренә ул 17 июньдә аңа бер ир-ат шалтыратканын, үзен банкларның берсендә хезмәткәр дип таныштырганын, билгесез кешеләр банкларда аның исеменә кредитлар рәсмиләштергәнен хәбәр итә. Әлегә бу акча балагста түгел, әмма теләсә кайсы вакытта мошенниклар аларны үз счетларына күчереп куя ала. Мошенниклык гамәлләрен булдырмас өчен, кредитларны кичекмәстән яңадан рәсмиләштерергә һәм барлык акчаларны куркынычсыз счетка күчерергә кирәк.

Шалтыратучыга ышанып, шәһәрнең берничә банкында хатын-кыз 2485 000 сумнан артык кредит рәсмиләштерә һәм шалтыратучы ир-ат диктантлаган счетларга күчерә, ул бу вакыт дәвамында аның белән элемтәдә була.

Бу факт буенча полиция хезмәткәрләре тарафыннан РФ ҖК 159 маддәсенең 4 өлешендә каралган җинаять билгеләре буенча җинаять эше кузгатылган.

Алдау һәм ышанычны дөрес кулланмау юлы белән акча урлау очракларын кисәтү максатыннан Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча Эчке эшләр бүлеге хезмәткәрләре катгый рәвештә киңәш итә::

мошенникларның яхшы психологлар булуын истә тоту, аларның максаты ышанычка керү һәм, әңгәмәдәшнең уяулыгын йоклатып, аның акчаларын үзләштерү;

чит кешеләрдән алынган мәгълүматны яңадан тикшерү;

таныш булмаган оппонентларга ышанмаска һәм аларга акчаны банк картасына да, аларның кесә телефоны номерына да күчермәскә;

уйлап табучы явыз ниятле кешеләрнең даими рәвештә алдау һәм акчагызны алдау өчен яңа сәбәпләр эзләүләрен онытмагыз;

- мошенниклык турында мәгълүматны туганнары һәм якыннары арасында таратырга.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: