Эшлекле сишәмбе

2024 елның 25 июне, сишәмбе

Чистай муниципалитетында атналык аппарат киңәшмәсенең төп темалары булып «Дар» реабилитация үзәге эше, АПКда эшләрнең торышы һәм бер атна эчендә оператив хәл тора.

Аны муниципаль район башкарма комитеты җитәкчесе Эдуард Хәсәнов алып барды.

«Дар " үзәге: монда ярдәм итәчәкләр һәм ярдәм итәчәкләр

«Дар» Үзәге эше турында «бердәмлек "социаль юнәлешле коммерциячел булмаган оешмаларның ресурс үзәге" автоном коммерциячел булмаган оешмасы җитәкчесе Софья Хәсәнова сөйләде.

"Дар „тернәкләндерү балалар үзәге — республика территориясендә эшләп килүче шундый биш профильнең берсе. Аның эшчәнлегенең төп юнәлешләре гаиләләргә адреслы ярдәм күрсәтү, дәвалау үткәрү, сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән балаларны торгызу. Үзәк социаль хезмәтләр күрсәтүче учреждениеләрнең республика реестрына кертелгән. Реабилитация үзәгендә түләүсез социаль хезмәтләргә хокукны инвалидлык статусына ия булмаган 0 яшьтән 3 яшькә кадәрге балалар, шулай ук инвалидлык статусына ия булган сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән балалар ала.

Агымдагы елның биш аенда Үзәктә 210 бала реабилитация узган.

Софья Мунавировна үзәккә хуҗалык һәм башка төрле проблемаларны хәл итүдә ярдәм күрсәтүче предприятиеләр һәм оешмаларның җитәкчеләренә һәм коллективларына рәхмәт белдерде, үзәкнең Җәмгыять тарафыннан игътибар һәм һәрьяклап ярдәмгә мохтаҗ булуын билгеләп үтте.

Савым арта

АПКда хәлләр турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе начальнигы Александр Ромадановский хәбәр итте. Бер атна эчендә район хуҗалыкларында 372 тонна сөт җитештерелгән, бу узган атна күрсәткеченнән бер тоннага артыграк. 10 миллион 907 мең сумлык 353 тонна сатылган. Сатуның уртача бәясе 30 сум 90 тиен.
Эре мөгезле терлекләрне үрчетү буенча эш дәвам итә, бер атна эчендә 30 бозау алынган.

Район хуҗалыклары азык әзерли. Хисап чорына 7000 тонна сенаж әзерләнгән, бу ихтыяҗның 16 процентын тәшкил итә, һәм 1655 тонна печән (37 процент).
Район кырларында чүп үләннәреннән, авырулардан һәм корткычлардан саклану, яфрак һәм тамыр белән тукландыру, парларны эшкәртү буенча эшләр алып барыла.

4 шофер исерек килеш руль артында тоткарланган

Оператив хәл турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча полиция бүлеге начальнигы урынбасары Антон Ерашов хәбәр итте. Бер атна эчендә 9 җинаять турында хәбәр теркәлгән. Җыелышта 3 алдау, 2 урлау, наркотикларны тартып алу, административ күзәтчелекне бозу, исерек килеш транспорт чарасын кабат идарә итү фактлары бар.

18 юл-транспорт һәлакәте була, шуларның өчесе зыян күрүчеләр белән.

Административ хокук бозулар өчен барлыгы 223 кеше җаваплылыкка тартылган, шул исәптән юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен — 190. Транспорт чарасын исерек килеш йөрткән өчен 4 шофер тоткарланган.

Янәшәдәге территорияләр тәртиптә тотылырга тиеш

Ахырда Эдуард Хәсәнов оешмаларга һәм предприятиеләргә якын территорияләрне тәртиптә тоту зарурлыгын тагын бер кат искәртте, муниципаль райондагы агымдагы вәзгыятьне берничә мәсьәлә буенча анализлады, алдагы атнага йөкләмәләр бирде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: