Дмитрий Иванов: "Җиңү Көнен лаеклы каршы алачакбыз»

2024 елның 7 мае, сишәмбе

Муниципалитеттагы чираттагы аппарат киңәшмәсенең төп темалары Җиңү көненә әзерлек, АПКда эшләрнең торышы һәм бер атна эчендә оператив хәл булды.

Аны Чистай муниципаль районы башлыгы Дмитрий Иванов алып барды.

Җиңү көненә зур әзерлек бара

Чистай районында Җиңү көненә багышланган чаралар турында муниципаль район башкарма комитетының мәдәният бүлеге башлыгы Эльвира Таһирова сөйләде.

Хәзерге вакытта Чистай районында хәрби каберлекләрне, мемориалларны тәртипкә китерү, санитар җыештыру һәм территорияләрне төзекләндерү буенча ремонт - тергезелеш эшләре алып барыла.

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов йөкләмәсе нигезендә Бөек Ватан сугышында катнашкан инвалидлар, тол хатыннар, шулай ук «тыл хезмәтчәннәре»категориясенә караган гражданнар өчен азык-төлек җыелмалары тапшырылды. Шулай ук сугышта катнашучылар район җитәкчелеге, шәһәр предприятиеләре һәм авыл җирлекләре башлыкларыннан бүләкләр алдылар.

Җиңү көнен бәйрәм итү алдыннан мәдәният, мәгариф, спорт һәм яшьләр сәясәте учреждениеләре тарафыннан төрле акцияләр үткәрелә, мәсәлән, «Георгий тасмасы», «Кызыл гвоздика», «Җиңү хатлары», «Җиңү җырлары», «Җиңүгә бергә», «Җиңү тәрәзәләре», «Минем гаиләмдәге Герой», «минем герой — минем гаиләм», «Хәтер бакчасы» һәм башкалар.

«Үлемсез полк» акциясе берничә форматта үткәрелә: «Үлемсез полк» мәгариф учреждениеләрендә, «Хәтер дивары», «Герой портреты» (киемнәрдә, машиналарда, җәмәгать транспортында, социаль челтәрләрдә). Шулай ук «Үлемсез полк» акциясе 9 майда Скарятин бакчасында тәкъдим ителәчәк.

Эльвира Гомәр кызы 9 майда Чистайда узачак бәйрәм чаралары турында сөйләде (ред. — 9 майга планлаштырылган чаралар программасы белән сез газетаның бу санының 12 битендә таныша аласыз).

Кайбер культуралар буенча чәчү тәмамланган

АПКда хәлләр турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе начальнигы Александр Ромадановский хәбәр итте. Бер атна эчендә хуҗалыкларда зур күләмдә эш башкарылды. Аерым алганда, көзге культураларны һәм күпьеллык үләннәрне тукландыру төгәлләнде. Фаразланган мәйданнарның 86 процентында туфракта дымны ябу буенча эшләр башкарылган.

Барлык авыл хуҗалыгы предприятиеләре һәм фермер хуҗалыклары язгы культуралар чәчүгә керештеләр: бодай, арпа, сабан, борыч, көнбагыш, рапс, җитен, берьеллык үләннәр. Кайбер культуралар буенча чәчү инде тәмамланган. Бүгенге көндә 27 мең гектар чәчелгән, бу фаразланган мәйданнарның 40 процентын тәшкил итә.

Яшелчә утырту һәм чәчү буенча эш дәвам итә: Картуф, кишер, суган, сөгөлдөр, кәбестә.

Бер атна эчендә район хуҗалыкларында сөт саву 369 тонна тәшкил иткән. 10 миллион 815 мең сумлык 350 тонна сатылган. Сатуның уртача бәясе 30 сум 90 тиен дәрәҗәсендә саклана.

Үрчү эше дәвам итә, бер атна эчендә 76 бозау алынган.

208 кеше административ җаваплылыкка тартылган

Оператив хәл турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча полиция бүлеге начальнигы урынбасары Антон Ерашов хәбәр итте. Бер атна эчендә 6 җинаять турында хәбәр теркәлгән. Сводкада урлау, алдау, транспорт чарасын законсыз үзләштерү.

15 юл-транспорт һәлакәте булган.

Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен 185 кеше тоткарланган. Административ хокук бозулар өчен барлыгы 208 кеше җаваплылыкка тартылган.

Бәйрәм югары дәрәҗәдә үтәргә тиеш

Киңәшмә ахырында район башлыгы чистайлыларны Бөек Ватан сугышында Җиңү көненә багышланган бәйрәм чараларында актив катнашырга чакырды, илдә килеп туган вәзгыять белән бәйле рәвештә күрелгән куркынычсызлык чараларына аңлап карарга, уяу булырга һәм игътибарлы булырга чакырды.

- Иминлек органнары белән берлектә быел шәһәрнең үзәк мәйданында узган парадта авыр техника катнашмаячак дигән карар кабул ителде, - диде Дмитрий Алексеевич. - Үзәк мәйданга һәм Скарятин бакчасына якынлашканда үткәрү режимы оештырылачак. Бу чараларны аңлап кабул итүегезне сорыйм. Бәйрәмгә, һичшиксез, моны әле эшләп өлгермәгән урында әзерләнергә кирәк. Фасадның янәшәдәге территорияләре тәртиптә булырга тиеш. Бәйрәмне без лаеклы һәм югары дәрәҗәдә каршы алырга тиеш.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: