Талпан тешләвеннән үзеңне ничек сакларга?

2024 елның 2 мае, пәнҗешәмбе

Чистай ТО ял итү урыннарына һәм урман массивларына барганда талпан инфекцияләрен профилактикалау чараларын үтәү кирәклеген искә төшерә:

саклагыч кием кулланырга (күлмәкнең озын җиңнәре булырга тиеш, аларны култыкларында резинка белән ныгыталар, күлмәкне чалбарларга, чалбар очларын чулпыларга, башны һәм муенны Косынка белән ябалар);

– куркыту чараларын куллану-репеллентлар;

- үзеңне һәм үзара тикшерүләрне һәр 2 сәгать саен үткәрергә.

Талпан тешләгәндә талпанны бетерү буенча квалификацияле медицина ярдәме алу өчен үзәк район хастаханәсенә яки территориаль поликлиникага мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Медицина учреждениесенә мөрәҗәгать итү мөмкинлеге булмаганда, талпаннарны үзең чыгарырга, тешләгән урынны теләсә нинди чара белән (5% йод, 70% спирт һ.б.) дезинфекцияләргә, кулларны сабын белән җентекләп юарга; алынган талпанны герметик ябыла торган савытка төяп куярга кирәк.

Мөһим! Ерак талпанны «Татарстан Республикасында Гигиена һәм эпидемиология үзәге» ФБУЗ лабораториясендә яки патогенлыкның III-IV төркемнәре китереп чыгаручылары белән эшләү өчен санитар-эпидемиологик нәтиҗәгә ия булган медицина оешмаларының ПЦР-лабораторияләрендә тикшерергә кирәк. Тикшерү нәтиҗәләре буенча табиб ашыгыч профилактика билгеләү һәм сәламәтлек торышын күзәтү мәсьәләсен хәл итә. Талпан вирусы энцефалиты буенча эндемик территориядә зыян күрүчедән алынган талпанны тикшерү мөмкин булмаган очракта, талпанга каршы иммуноглобулин белән ашыгыч профилактика үткәрү кирәк.

Талпаннарны лабораториядә тикшерүне талпан суыртылганнан соң 3 тәүлектән дә соңга калмыйча үткәрү максатка ярашлы, чөнки талпан вируслы энцефалитына каршы иммуноглобулинны 4 тәүлектән дә соңга калмыйча профилактик кертү кирәк.

Чистай районында 22.04.2024 елдан 28.04.2024 елга кадәр 23 талпан сугу очрагы теркәлгән, 4 очракта (17,4%) талпан балаларны тешләгән. Узган атна белән чагыштырганда тешләү очраклары 11,5 тапкыр артты.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: