"Булдырь-Фест" фестивале фикердәшләрне берләштерде

2023 елның 1 августы, сишәмбе

«Булдырь-Фест»II төбәкара автор һәм бард җыры фестивале тәмамланды

Масштаблы чарага, чистайлылардан тыш, Чаллы, Алабуга, Павлов, Чебоксар, Мәскәү, Ижевск, Йошкар-Ола, Ульяновск һәм башка шәһәрләрдән бард җырларын башкаручылар җыелды.

Гитара астында җырлар, палаткаларда төн куну, елга буенда Күңелле утырулар: кайсы шәһәрдән килү мөһим түгел, бу мәйданчыкта барысы да үзенеке иде! Чистай районында өч көнлек II төбәк-ара «Булдырь-фест»автор һәм бард җыры фестивале уңышлы үтте. Ул илнең төрле почмакларыннан килгән кунакларны кабат каршы алды.

- Сездән башка, хөрмәтле катнашучылар, фестивальнең төбәк — ара статусы булмас иде. Бу кунаксыз туй кебек. Кемнедер аерым билгеләмим. Катнашучыларның 90 процентын мин фестивальләргә барганда шәхсән беләм,-дип мөрәҗәгать итте катнашучыларга автор-җырчы, фестиваль җитәкчесе Таһир Мөхәммәтов.

Таһир Габдулла улы чын мәгънәсендә көчле фикердәшләр командасын берләштерә, алар белән бергә фестивальне уңышлы үткәрү өчен җаваплы була. Тиешле атмосфера булдыру өчен, гадәттә «кадр артында»калган күп кенә сорауларны хәл итәргә кирәк иде. Бу фестиваль кыры, кухня, Диплом, Рәхмәт хатлары, бейджиклар бастыру, катнашучыларны тиз һәм ачык теркәү һәм башкалар белән бәйле техник моментлар. Иганәчеләр яхшы ярдәм күрсәттеләр. Кунакларның күбесе Таһир Мөхәммәтовның дуслары, алар белән ул башка фестивальләрдә танышкан. Алар арасында автор җырын башкаручы Владимир гольцман да бар.

- Мин бу чараны бер ел көттем. Узган ел мин онытылмаслык тәэсирләр калдырган беренче фестивальдә булдым. Аның турында якыннарына, дусларына сөйләде. Бу юлы программа да лаеклы, искиткеч һәм кызыклы катнашучылар географиясе. Икенче фестиваль өчен бу начар түгел,-дип уртаклаша автор-җырчы. - Кызганычка каршы, Татарстанда мондый фестивальләр үткәрелми диярлек, шуңа күрә әлеге чара — традицияләрне торгызу.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: