Чистайда хайваннарны нодуляр дерматитка каршы вакцинациялиләр

2023 елның 21 феврале, сишәмбе

Чистай район ветеринария берләшмәсе хезмәткәрләренең эше тулы куәтенә бара.

Эпизоотик отрядның ветеринария белгечләре көн саен дүрт бригада составында районның авыл җирлекләренә баралар. Алар нодуляр дерматитка прививка ясыйлар, шулай ук терлекләрне чиплыйлар.

Россия тарихында беренче тапкыр мөгезле эре терлекләрнең нодуляр дерматиты дип аталган авыру 2015 елда Төньяк Кавказ кешеләре карамагындагы хайваннарда барлыкка килгән. Аның төп чыганагы-озак вакыт Үзәк һәм Төньяк Африка. Вирус Төркия һәм Әзербайҗан аша үтеп керер дип көтелә, ә 2016 елда дерматит Әстерхан өлкәсе территориясендә, Идел елгасы дельтасында урнашкан районнарда теркәлгән.

Хәзерге вакытта эре мөгезле терлекләрнең йогышлы узелково дерматиты буенча карантин режимында Татарстан белән күрше Оренбург өлкәсендә урнашкан ике учак бар.

– Бүгенге көндә районның 29 авылында яшәүче шәхси хуҗалыкларда мөгезле эре терлекнең барлык баш саны алынды һәм ачыкланды, – дип сөйли районның баш ветеринария табибы Ринат Урманчеев. - Шәһәрдә 44 шәхси хуҗалыкта мөгезле эре терлек асрала. Терлекләрне бирү һәм идентификацияләү эше дәвам итәчәк.

Бу авыруга мөгезле эре терлекләр иң еш очрый. Аның өчен кызышу, лимфа төеннәренең артуы, тере җепселнең шешүе, тире төеннәре (бугрлар) барлыкка килүе, сулыш һәм ашкайнату органнарының күз һәм былжыр тышчалары зарарлануы хас. Сыерларның хуҗалары әлеге авыруның сөтнең төсе буенча булуын сизә ала-ул алсу төс ала, бирешү авыр. Авыру сыерлардан сөт җылынганда гельгә охшаган була.

Хайваннар авыруларын нодуляр дерматит белән булдырмас өчен, аларның хуҗаларына, ветеринария-озату документлары булмаган, билгесез хайваннар хуҗалыкларына кертелергә тиеш түгел. Терлекләрне тикшерергә, терлек торакларын чистартырга һәм дезинфекцияләргә, дезинфекцияләү һәм дарулар запасына ия булырга, мөгезле эре терлекләрне даими сиптерергә, терлек тиресенә бу препаратлар белән сугарырга кирәк.

– Авыру шикләнелгәндә яки нодуляр дерматит белән авыручыларны ачыклаганда, хуҗа кичекмәстән бу хакта ветеринария белгеченә хәбәр итәргә тиеш, - дип ассызыклады районның баш ветеринария табибы. - Авыру хайваннарны изоляцияләргә, мөгезле эре терлекләрнең бөтен хәрәкәтен туктатырга, аларны карау, дәвалау һәм вакцинацияләү өчен барлык хайваннарны бирергә кирәк.

Кызганычка каршы, нодуляр дерматит эпидемиясен булдырмау бик авыр. Авыру шунда ук тарала. Өстәвенә, күчерелгән инфекциядән соң иммунитет шактый начар җитештерелә, ягъни авырган хайваннар уңай шартлар килеп чыкканда янә йоктырырга мөмкин. Ләкин, хайваннар саны куркынычын киметүнең ышанычлы чарасы бар-бу сыерларның иммунизациясе.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: