Чистайда яшьләр арасында экстремизмны профилактикалау буенча түгәрәк өстәл узды.

2021 елның 30 ноябре, сишәмбе

Интернетта барган хокукка каршы гамәлләргә аерым игътибар бирелде.

Муниципалитетта яшьләр арасында экстремизмны профилактикалау буенча «безгә юлда түгел " дигән темага түгәрәк өстәл узды. Ул Чистай шәһәре башлыгы урынбасары Михаил Ксенофонтов рәислегендә узды. Анда хокук саклау органнары, психологик-педагогик үзәк вәкилләре, шәһәр һәм район мәктәпләренең укыту эшләре буенча директор урынбасарлары, һөнәри белем бирү учреждениеләре вәкилләре катнашты.

Ксенофобия күренешләренә каршы торуга һәм кисәтүгә юнәлдерелгән чаралар алгоритмы турында «Статус» балаларга һәм яшьләргә психологик-педагогик ярдәм үзәге директоры Ольга Фомина сөйләде.

- Яшьләр килеп туган кыенлыкларны һәм проблемаларны һәрвакыт мөстәкыйль рәвештә хәл итә алмый, шуңа күрә, алга таба нәтиҗәләр турында уйламый да, экстремаль саклану формаларын сайлый. Яшүсмерләр һәм яшьләрдә ксенофобия күренешен кисәтү социаль өлкә, мәгариф, яшьләр сәясәте учреждениеләре белгечләренең актуаль бурычы булып тора. Әлеге эш юнәлеше, хәзерге вакытта, беренчел юнәлешләр арасында булырга һәм эшчәнлекнең киң спектрын колачларга тиеш, – дип билгеләп үтте Ольга Анатольевна.

Ул ксенофобия күренешләренә каршы торуга һәм кисәтүгә юнәлдерелгән чаралар үткәрү кысаларында хәл ителергә тиешле бурычларны атады. Бу-яшүсмерләрдә, беренче чиратта, толерантлы аң, критик фикерләү формалаштыру; агрессив тәртипне, көч куллануны киметү; яшүсмерләрдә һәм яшьләрдә закон нормаларын тайпылышсыз үтәү; килешенгән булмаган митингларда, акцияләрдә һәм теләсә кайсы башка экстремистик эшчәнлектә катнашкан өчен җәзаның котылгысызлыгы турындагы җайланмалар булдыру.; яшь кешеләр аңында экстремистлык оешмаларының куркынычлыгы, деструктив берләшмәләргә вербовкалау ысуллары турында белемнәрне формалаштыру; яшүсмерләрдә һәм яшьләрдә конфликтлы ситуацияләрдә куркынычсыз тәртип күнекмәләре, интернет-ресурсларда куркынычсыз тәртип кагыйдәләре эшләү.

ТР буенча Чистай районындагы экстремизмга һәм терроризмга каршы тору үзәге вәкиле Сергей Белаев катнашучыларны укучылар һәм студентларның үз-үзләрен тотышына игътибарлырак булырга, аларның ата-аналары белән хезмәттәшлек итәргә, аларның үз-үзләрен тотышындагы теләсә нинди үзгәрешләрне күрергә, уку йортыннан тыш тормышлары белән кызыксынырга чакырды. Шулай ук экстремизм һәм терроризмның теләсә нинди күренешләре өчен җаваплылык мәсьәләсе дә күтәрелде.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге каршындагы «Лидер» төркеме вәкиле Альфред Мөхәммәтҗанов балигъ булмаганнарның интернет-ресурсларда хокукка каршы гамәлләре турында сөйләде. 2021 елда балигъ булмаганнарга карата дистәгә якын прокурор кисәтүләре чыгарылган.

Ул шулай ук уку йортлары хезмәткәрләрен, деструктив берләшмәләрнең йогынтысыннан саклау өчен, мәктәп укучылары һәм студентларның социаль челтәрләрен күзәтергә чакырды.

«Түгәрәк өстәл» утырышы барышында шәһәр һәм районның мәгариф учреждениеләрендә мәгълүмати-пропаганда төркеменең очрашулар графигын төзергә тәкъдим ителде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: