Эшлекле сишәмбе.

2021 елның 30 ноябре, сишәмбе

Чистай муниципалитетында аппарат киңәшмәсенең төп темалары - «часовщиклар поселогы» 2 нче ТОС эше, АПКДАГЫ эшләр торышы, районда КРВЙ һәм коронавирус авырулары белән хәл һәм атнага оператив хәл.

Аны муниципаль район башлыгы Дмитрий Иванов онлайн-режимда үткәрде.

ТИҮ территориясендә зур иҗтимагый эш алып барыла

«Часовщиклар поселогы " 2 нче ТОС эше турында җитәкчесе Светлана Выприцкая сөйләде. Ел дәвамында микрорайонда төзекләндерү эшләре дәвам итте, анда анда яшәүчеләр дә актив катнашты.

Җәйге чорда энтузиастларны җәлеп итеп, «яшьләр " скверында концерт программалары оештырылды. Чистай бистәләрендә Изге Троица көненә һәм Хилиновка авылында «Автомобилист»бакчачылык җәмгыяте юбилее уңаеннан күчмә чаралар әзерләнде һәм үткәрелде. 9 майга микрорайонда яшәүче ветераннарга котлау һәм бүләкләр тапшыру оештырылды. «Мәктәпкә җыенырга ярдәм ит» акциясе кысаларында 25 бала канцтоварлар тутырылган портфельләр алды.

ТИҮ законда билгеләнгән тәртиптә микрорайон территориясендә җәмәгать тәртибен саклауда хокук саклау органнарына булышлык күрсәтә.

Ел башыннан бирле 4,5 меңнән артык бозау алынды

Агросәнәгать комплексында эшләрнең торышы турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсенең маркетинг бүлеге җитәкчесе Радик Вафин сөйләде. Оператив мәгълүматлардан күренгәнчә, бүгенге көндә район хуҗалыкларында көнлек сөт савымы 58,5 тонна тәшкил итә. Көн саен сөт комбинатларына 56,4 тонна сөт сатыла. Хуҗалыкларда уртача сату бәясе 28 сум 87 тиен, халыкныкы 25 сум тәшкил итә.
Мөгезле эре терлек үрчетү буенча эш дәвам итә. Ел башыннан район хуҗалыкларында 4647 баш бозау алынды.

Өч шофер исерек килеш руль артына эләккән

Атнадагы оператив хәлләр турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге башлыгы урынбасары Сергей Атуров хәбәр итте. Барлыгы җинаятьләр турында 4 хәбәр килде. Сводкада-2 урлау, 2 караклык факты. Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен 200 кеше тоткарланган, өчесе исерек килеш транспорт чарасы белән идарә иткән. 26 ЮТҺ булды. Ике машина йөртүче һәлакәт булган урыннан качкан.
319 кеше административ җаваплылыкка тартылган, шул исәптән җәмәгать урынында исерек килеш күренгән өчен - 9.

Соңыннан Чистай РҮХнең баш табибы Рәис Мостафин вакытлыча йогышлы госпиталь эше һәм коронавируска каршы вакцинация барышы турында сөйләде.

- Коронавирус авыруы белән хәл бераз яхшыра, - дип билгеләп үтте Рәис Робертович.
Хәзерге вакытта вакытлы йогышлы авырулар госпиталендә 49 пациент дәвалана, шуларның 31е - чистайлылар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: