Капремонттан соң Чистай-Змеево трассасы нинди булачак

2021 елның 19 июле, дүшәмбе

Чистайлылар түземсезлек белән яңа юл көтә.

Яхшы шәһәр юллары, чокырлар һәм колбиналарсыз трассалар, күпер буенча куркынычсыз хәрәкәт... Чистайлыларны быел нәрсә белән сөендерүләре турында сөйләячәкбез.

Зәйдә-яңа трассада

Шәһәр юлларының берсендә капиталь ремонт тулы куәтенә бара. Сүз Мебель фабрикасы микрорайоныннан Змеево авылына кадәр алып барылучы трасса участогы турында бара, аның озынлыгы 3,4 километр тәшкил итә. Зур күләмле эш башкарасы бар, шуңа күрә башкару вакыты да 3 елга исәпләнгән.

- Ремонт эшләренең заказчысы-Главтатдортранс. Проект зур. Аны тормышка ашыру өчен бүлеп бирелгән Сумма 200 миллион сумга якын тәшкил итә. Хәзерге вакытта съездда озын профильне төзәтү буенча эшләр бара. Бу эшләнә тәэмин итү өчен иң яхшы видимости машина йөртүчеләр өчен. Башка сүзләр белән әйткәндә, ремонт тәмамланганнан соң, күпернең ике ягы да салмак булачак һәм күрүчәнлеге яхшы булачак, – дип сөйләде «Чистай Автодор» предприятиесенең җитештерү-техник бүлеге башлыгы Рөстәм Мусин.

Капиталь ремонт барышында юл катламы тулысынча яңартылачак, машиналар йөрү өлеше киңәйтеләчәк. Моннан тыш, биредә 3 метр киңлектәге велосипед юлы белән берләштерелгән яңа тротуар барлыкка киләчәк. Ул машиналар йөрү өлешеннән борт ташы һәм киртәләр белән аерылачак. Якын арада булган тротуарны сүтәргә планлаштыралар.

- Чистайлыларга тротуарны карап чыгуыбызны сорап мөрәҗәгать итәсе килә. Җәяүлеләр өчен монда вакытлыча каты өслек барлыкка киләчәк, пычрак булмаячак, – дип билгеләп үтте Рөстәм Нургалиевич.

Ремонт эшләре проекты инженерлык коммуникацияләрен үзгәртеп кору, яңа автобус павильоннары, юл билгеләре кую, юл йөрү өлешендә юл-юл полосаларын төзекләндерү күздә тотыла. Быел эшчеләр юл участогында күпергә кадәр бер сезон эчендә асфальтның түбән катламын җәергә, ә киләсе елда эшләрне дәвам итәргә планлаштыралар.

– Бу юл күптән яңартуга мохтаҗ иде, өстәвенә, соңгы елларда автомобиль хәрәкәте трафигы артты. Үзегез күрәсез, шәһәр үсә, яңа йортлар төзелә. Бу юнәлештә бакчачылар да күп йөри, - дип шәрехләде шәһәр Башкарма комитеты җитәкчесе Фәрхәд Садыйков.

Чистайлылар тиздән яңартылган, төзекләндерелгән юлдан йөриячәкләренә шат.

- Трассаны ремонтлауга керешкәнне күргәч, мондый Глобаль хәлгә, әлбәттә, шатландым. Бу юлдан Гел йөрим: мин мәктәп автобусын йөртүче. Чытырчы авылыннан Балаларны Йолдыз бистәсе мәктәбенә йөртәм. Ә бу урында юл түләүдә иде, сыйфаты мактанырлык түгел иде. Ремонттан соң барысы да яхшы булыр дип өметләнәм, – дип сөйли Константин Клюшкин.

- Ниһаять, без, велосипедчылар турында да уйладык. Күп еллар Мебель фабрикасы микрорайонында яшим, җәен Змееводагы дачага велосипедта йөрим. Уңайсыз да, куркыныч та булмады, машиналар йөрү өлеше буенча хәрәкәт итәргә туры килде. Велосипед юлын төзекләндергәннән соң аның булачагын белдем, шатландым. Яңартылган юл ачылуын көтмим, - ди пенсионер Людмила Федоровна.

Сыйфат-илкүләм проект буенча!

Юлның әлеге участогында ремонт эшләре көчәя бара икән, төбәк әһәмиятендәге башка ике трассада юл катламын яңарту буенча эшләр тәмамланган. Алар «куркынычсыз сыйфатлы юллар»милли проекты буенча үткәрелде. Заказ бирүче шул ук Баштатдортранс.

Яңа асфальт Чистай – Түбән Кама региональ трассасы участогында 0+061 километрдан 0+741 километрга кадәр барлыкка килде. Биредә, юл түшәмнәрен алыштырудан тыш, юл кырыйларын да ныгыттылар.

– Әлеге объект буенча ремонт эшләрен без билгеләнгән срокларда, якынча бер ай эчендә төгәлләдек, - дип аңлата Рөстәм Мусин.

«Чистай Автодор» предприятиесенең җитештерү-техник бүлеге башлыгы сүзләренә караганда, әлеге участокта ремонтара вакыт узган, чөнки соңгы тапкыр юл 2007 елда яңартылган. Шуңа күрә юл полотносы, әйтик, яңартуга мохтаҗ иде.

– Йолдыз бистәсендә яшибез. Эш буенча көн дәвамында берничә тапкыр шәһәргә барырга туры килә. Ремонтка кадәр һәм аннан соң ничек булганын, үз тәҗрибәмнән беләм. Хәзер барысы да тигез, бернинди сайлау, ярыклар, хәрәкәт итү уңайлы, – дип кичерешләре белән уртаклаша автомобиль хуҗасы Әхәт Гафуров.

"Имин сыйфатлы юллар «милли проекты буенча яңартылган тагын бер объект Чистай – Аксубай – Нурлат трассасында урнашкан. Биредә 2,3 километр озынлыктагы юл участогы ремонтланган. Яңа асфальт җәелде һәм юл кырыйлары ныгытылды. Бу трасса, «Чистай Автодоры» вәкиле сүзләренә караганда, төбәк әһәмиятендәге терәк челтәр булып санала. Автомобильләр хәрәкәте интенсив, бик күп йөк машиналары уза. Шуңа күрә бу участокта ремонт аеруча актуаль. Бүгенге көндә барлык эшләр дә төгәлләнгән.

Автомобильләр хәрәкәте ябылды. Ремонт бара

Шәһәр үзәгендә Ленин урамында ремонт эшләре башланды. Шуның аркасында Лев Толстой урамыннан алып Бебель урамына кадәрге участокта (җөп як) автомобильләр хәрәкәте чикләнә. Әлеге территориядә ремонт эшләренең нинди төрләре планлаштырылуы турында шәһәр Башкарма комитетында сөйләделәр.

- Ленин урамында юл йөрү өлешендә һәм тротуарда яңа асфальт җәю планлаштырыла. Хәзерге вакытта юлның икенче ягыннан тротуарда булган Брусчатка калачак. Ремонт эшләре барышында урамнарны яктырту системасы да яңартылачак, - дип билгеләде шәһәр Башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Фәрхәд Садыйков.

Исегезгә төшерәбез, хәрәкәтне чикләү 26 июльгә кадәр гамәлдә булачак. Алга таба хәрәкәт урамның башка участокларында да туктатылачак. 26 нчы июльдән 9 нчы августка кадәр Бебель урамыннан алып Урицкий урамына кадәр участок хәрәкәте чикләнәчәк. 9-23 августта Урицкий урамыннан Нариманов урамына кадәр юл участогында узарга һәм узарга ярамый.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: