Җиңү көне алдыннан район башлыгы Дмитрий Иванов Чистай ветераннарын котлады

2021 елның 30 апреле, җомга

Күркәм традиция буенча район башлыгы Дмитрий Иванов Бөек Ватан сугышы ветераннарын якынлашып килүче бәйрәм – 76 еллык белән котлады.

Чистай муниципаль районы башлыгы Дмитрий Иванов Геннадий Покровский янында булды.

- Безнең район һәм республика Президенты Рөстәм Миңнеханов исеменнән бүләк бүләк итәм. Без сезгә тыныч һәм ирекле илдә яшәү мөмкинлеге өчен рәхмәт белдерәбез. Якынлашып килүче Җиңү көне белән котлыйм, нык сәламәтлек, күңел күтәренкелеге телим. Узган ел эпидемиологик хәл аркасында без Җиңүнең 75 еллыгын зурлап бәйрәм итә алмадык. Быел Парад булачак, сезне көтәбез, - диде Дмитрий Алексеевич.

Район башлыгы белән аралашканнан соң, ветеран безгә үзенең хәрби үткәне турында сөйләде.

- Мин механизатор һөнәрен алырга һәм туган ягыма Ак тауга кайтырга хыялландым. Әмма 1945 елның гыйнварында, авыл хуҗалыгы техникумының икенче курсында укыганда, миңа хәрби комиссариаттан повестка тапшырдылар. Троицк авиация механика мәктәбенә һава атучылары бүлекчәсенә җибәрәләр. Мин көн саен «ИЛ - 2»штурмовигы кабинасында үз урынымны алдым. Уку атышлары, бомбометания бара. Безне Ерак Көнчыгышта сугышларга әзерләдек, - дип искә ала Геннадий Александрович.

Чистайга кайткач, Геннадий Покровский сәгать заводында җыючы, 10 нчы цехта мастер, 3 нче цехта технологик бюро башлыгы булып эшли.

Дмитрий Иванов шулай ук Сергей Арсентьевта булды. Ветеранга кунакка шулай ук «Дар» тернәкләндерү үзәге директоры Гадел Заһретдинов та килгән иде.

- Барлык балалар һәм ата-аналар исеменнән тормышыбыз, киләчәгебез өчен рәхмәт белдерәбез, - дип билгеләде Адель Линнарович.

Сугыш башланганда ветеранга 14 яшь була. Көндез ул мәктәптә укый, ә кич белән Киров исемендәге туган колхозында эшли.

- Кызыл Армия сафларына 1943 елның 12 ноябрендә чакырдылар. Каргадан нурлатка кадәр без, 10 хәрби хезмәткә алынучы җәяүләп бардык, аннан Ерак Көнчыгышка кадәр поезд белән Новосибирскида тукталдык. Соңгы нокта Ворошилов шәһәреннән ерак түгел урнашкан Үзәк станция булды. Шулай итеп мине пехотага билгеләделәр, - дип сөйли Сергей Иванович.

- Рух рухын ничек саклап кала аласыз? - ветераннан сорыйм.

- Яшисе килә, кызым. Сәламәт яшәү рәвеше алып барам. Хәзер парадны көтәм, чыгыш ясарга әзерләнәм.

Ветеран II дәрәҗә Ватан сугышы ордены, «Японияне Җиңгән өчен», «Кореяне азат иткән өчен» медальләре һәм юбилей медальләре белән бүләкләнгән.

Дмитрий Алексеевич ветераннарның теләкләре бармы, дип кызыксынды. Һәр үтенечне ул аның үтәлешенә кадәр контрольгә алды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: