Эшлекле сишәмбе

2021 елның 28 апреле, чәршәмбе

Чистай муниципалитетында аппарат киңәшмәсенең төп темалары Чистай зонасы торак инспекциясе эшчәнлеге, язгы кыр эшләре, коронавирус инфекциясеннән вакцинация ясау булды.

Аны муниципаль район башлыгы Дмитрий Иванов онлайн-режимда үткәрде.

Киңәшмә бүләкләү белән башланды. Чистай халыкны эш белән тәэмин итү үзәгенең хезмәт базарын анализлау һәм фаразлау бүлегенең әйдәп баручы инспекторы Рәисә Зөлкарнаева ТР Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгының Рәхмәт хаты белән бүләкләнде.

Чистай муниципаль районы башлыгының Мактау грамотасы белән намуслы хезмәте һәм йөкләнгән бурычларны намуслы үтәгәне өчен Чистай халыкны эш белән тәэмин итү үзәгенең эшкә урнаштыру һәм махсус программалар бүлегенең әйдәп баручы инспекторы Гүзәл Минапова бүләкләнде.

Дмитрий Алексеевич лаеклы бүләкләр тапшырды һәм аларга эшләрендә уңышлар теләде.

Төп игътибар-гражданнар мөрәҗәгатьләрен карау.

Чистай зонасы торак инспекциясе эшчәнлеге турында мәгълүмат белән башлык Ирина Иванова чыгыш ясады. 2020 ел эчендә муниципаль район территориясендә инспекторлар тарафыннан гомуми мәйданы 51,63 мең кв. метр булган 11 күпфатирлы йорт тикшерелде. Элек бирелгән барлык күрсәтмәләрнең үтәлеше тикшерелде. Алдан бирелгән боерыкның үтәлүен тикшерү

Барлыгы 2020 ел эчендә физик затларга административ хокук бозулар турында 11 беркетмә төзелде, шул исәптән Гадәттән тыш хәл яки аның барлыкка килү куркынычы янаганда үз – үзеңне тоту кагыйдәләрен үтәмәгән өчен – 8 беркетмә, биналарны үз белдегең белән үзгәртеп планлаштырган өчен – 1, биналарны үз белдегең белән үзгәрткән өчен-2 беркетмә.

Барлыгы 12 мең сумлык штраф салынды. 6 мең сумлык штрафлар законда билгеләнгән срокта түләнгән. Калган карарлар мәҗбүри рәвештә суд приставлары хезмәтенә җибәрелде.

Гражданнар һәм оешмаларның мөрәҗәгатьләрен карау эшчәнлекнең мөһим юнәлеше булып тора. 2020 ел эчендә Чистай зонасы торак инспекциясенә чистайлылардан 120 мөрәҗәгать керде. Үз мөрәҗәгатьләрендә алар, нигездә, күп фатирлы йортларда гомуми милекне карап тоту, шулай ук торак-коммуналь хезмәтләр өчен түләүнең нигезләнгәнлеге мәсьәләләрен күтәрәләр. Күп мөрәҗәгатьләр КФЙда вентиляция системасының канәгатьләнмәслек эшләве, вентканалларда тартылу, кире тартылу мәсьәләләре буенча килә. Вентиляция системасы эшенә бәйле мөрәҗәгатьләрнең күбесе гражданнардан килә, аларда капиталь ремонт вакытында түбәне яссы һәм ташлы итеп төзекләндерү эшләре башкарылган.

Чәчү мәйданнары 100 мең гектардан артык тәшкил итәчәк

Язгы кыр эшләренең барышы турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Александр Ромадановский сөйләде.

Район кырларында көзге культураларны һәм күпьеллык үләннәрне тукландыру эшләре дәвам итә. Уҗымнарның торышы яхшы.

Чәчү эшләре актив бара. Хәзерге вакытта хуҗалыклар 8 төрле культуралар: бодай, арпа, солы, борчак, көнбагыш, рапс, сидераль культуралар һәм берьеллык үләннәр чәчәләр. Бүгенге көндә барлык мәйданның 21 проценты чәчелгән. Кайбер предприятиеләр чәчүгә тотынмаган әле, аларга бу эшне якын арада башкарырга туры киләчәк.

5 машина йөртүче исерек килеш руль артына утырган

Атнадагы оператив хәлләр турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге башлыгы урынбасары Сергей Атуров хәбәр итте. Җинаятьләр турында барлыгы 5 хәбәр килде. Сводкада-4 урлау, 1 дистанцион мошенниклык факты. Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен 283 кеше тоткарланган, исерек килеш транспорт чарасы белән идарә иткән өчен – 5. 14 ЮТҺ булды, аларда 6 кеше төрле дәрәҗәдәге тән җәрәхәтләре алды. 457 кеше административ җаваплылыкка тартылган.

Ахырда муниципаль район башлыгы җитәкчеләрне үзләре ышанган коллективлар белән коронавирус инфекциясеннән вакцинацияләштерүгә активрак кушылырга чакырды.

- Шәһәрдә Вакцина бар. Иммунитетны максималь рәвештә эшли алсын өчен, оешкан төстә вакцинация ясау бик мөһим, - диде Дмитрий Алексеевич. - Куркырга кирәкми. Мин прививканы 2 ай элек ясадым һәм үземне яхшы хис итәм, бернинди тискәре нәтиҗәләрне күзәтмим.

Аннары башлык Бөтенроссия өмәсенә актив чыккан чистайлыларга рәхмәт белдерде. Ул билгеләп үткәнчә, күп эш башкарылган, әмма тәртип урнаштырырга кирәк булган территорияләр калган.

- Өмә һәм өмә үткәрергә кирәк әле. Хезмәттәшләрем, сезне яңадан урып-җыюга чыгарга, һава торышы мөмкинлек биргәнче зиратка килеп җитәргә чакырам. Өстәвенә, тиздән Пасха, аннары ата-аналар көне. Бу вакытка зиратка җыештырырга һәм бөтен чүп-чарны чыгарырга кирәк. Шәһәр Башкарма комитеты төгәл сроклар игълан итәчәк. Шәһәрдә шулай ук тулысынча тәртип урнаштырырга: агартырга, моны эшләргә өлгермәгән кешеләрне буярга кирәк. Гомумән алганда, барыгызга да зур рәхмәт. Өмә өчен бик күп эшләр башкарылды, - диде район башлыгы.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: