Чистайда узган семинарда шәһәрдә бердәнбер техник вузны үстерү стратегиясе турында фикер алыштылар

2021 елның 9 апреле, җомга

«Вектор» РК базасында гомумшәһәр фәнни-техник семинар узды.

Чистайда гомумшәһәр фәнни-техник семинары эше яңартылды. Беренче утырыш «Вектор»радиокомпаниясе базасында узды. Семинарда район башкарма комитеты җитәкчесенең икътисад мәсьәләләре буенча беренче урынбасары Ләйсән Кашапова, шәһәрнең эре предприятиеләре җитәкчеләре, КНИТУ-КАИның «Восток» филиалы вәкилләре катнашты.

Эшлекле очрашуның көн тәртибе ике мәсьәләдән торды. Аларның беренчесе КАИның «Восток» филиалына кагыла иде. Семинарда катнашучылар шәһәрнең бердәнбер техник вузын үстерү стратегиясе турында сөйләштеләр.
«Восток» филиалы җитәкчесе Илшат Мөхәммәтҗанов үз нотыгында вузда белем алу юнәлешләре, гамәлгә ашырыла торган проектлар һәм якындагы елларга планнар турында сөйләде. Үз чыгышында ул соңгы елларда чыгарылыш сыйныф укучылары инженер, техник белгечлекләрне азрак сайлый башлауларын билгеләп үтте.

- Статистика буенча, Чистай районының 11 нче сыйныфны тәмамлаучыларның өчтән бере генә физика буенча БДИ тапшыра. Ә бу фәннән башка безнең вузга керү мөмкин түгел, - дип билгеләп үтте Илшат Ринатович.

Семинарда мәктәп тәмамлаучыларның башка шәһәрләргә китәргә омтылулары һәм еш кына анда яшәргә калулары турында сөйләштеләр. Чистай предприятиеләрендә яшь кадрларның җитмәве дә шуннан.

- Бу проблеманы хәл итү өчен бергә эшләргә кирәк. Бу без дә, югары уку йорты, предприятие җитәкчеләре, мәгариф идарәсе һәм район җитәкчелеге кебек, - диде Илшат Мөхәммәтҗанов.

Утырыш барышында семинарда катнашучылар үз идеяләрен әйттеләр, фикер алыштылар, өметләр белән уртаклаштылар. Шулай ук эшлекле очрашуда ясалма медицина интеллекты турында да сөйләштеләр. Төгәлрәге, бу тармакта «Вектор» РКның «ФтизисБиоМед» бүлендек предприятиесен эшләү практикага Россиядә лидерлар арасында ясалма медицина интеллектын кертү буенча Мәскәү тәҗрибәсе нәтиҗәләре буенча.

Утырыш нәтиҗәләре буенча «Восток» филиалы һәм мәгариф идарәсе кафедралары арасында хезмәттәшлекне яңарту, Попечительләр советы эшен торгызу һәм вузны тәмамлаучылар клубын оештыру, филиалның талантлы студентларына ярдәм итү өчен стабилизацион фонд булдыру турында Карар кабул ителде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: