Татарстан Росреестры: "икеле" сайтлары тыелган

2021 елның 26 марты, җомга

Росреестрның мөрәҗәгате нәтиҗәләре буенча Россиянең Монополиягә каршы федераль хезмәте «Яндекс» компаниясенә күчемсез милекнең бердәм дәүләт реестрыннан мәгълүмат бирү буенча онлайн-хезмәтләр тәкъдим итүче сайтларны рекламалауны туктатырга күрсәтмә бирде. «Россия законнары нигезендә, мондый дәүләт хезмәтләрен күрсәтү бары тик Росреестр компетенциясенә генә кертелгән, ә арадашчылар аша дәүләт хезмәтләрен» яңадан сату» мөмкинлеге каралмаган", - диелә монополиягә каршы федераль хезмәт хәбәрендә.

Элегрәк Татарстан Росреестры гражданнарны кисәтеп, бердәм дәүләт имтиханнарыннан рәсми рәвештә мәгълүмат бирүгә бернинди катнашы булмаган сайтлар-ялганлык билгеләрен китерде. Мәсәлән, сайтның доменное исеме, ике тапкыр арттырылган хәрефләр, түләүле мәгълүматлы прайс-битләр, мобиль кушымталарга сылтамалар, сайттагы реклама булуы ресурсның чынлыктагы булуы турында сөйли.

Росреестр мөрәҗәгать итүчеләрнең хокукларын һәм законлы мәнфәгатьләрен яклау максатларында "икеле" сайтлар эшчәнлегенә каршы тору буенча комплекслы эш алып бара. Шулай итеп, Росреестр тарафыннан үткәрелә торган эш нәтиҗәсендә Роскомнадзор 30 дан артык шундый ресурсны кире какты.

Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе җитәкчесе урынбасары Лилия Борһанова сүзләренә караганда, хәзерге вакытта Росреестр порталында. www.rosreestr.gov.ru( гражданнар күчемсез милек объектлары турында бушлай белешмә мәгълүмат алырга мөмкин. Әгәр күчемсез милек объектының төп характеристикалары һәм аңа теркәлгән хокуклары турында тулырак мәгълүмат кирәк булса, 460 сумнан башлап КФҮНӘ мөрәҗәгать итеп, ЕГРН дан өземтәгә заказ бирергә кирәк. физик затлар өчен, 1270 сумнан алып юридик затлар өчен, яисә Росреестр порталында шәхси кабинеттан файдаланып, соратып алына торган мәгълүматларны электрон рәвештә – физик затлар өчен – 380 сумнан алып, юридик затлар өчен - 700 сумнан алып.

ТР буенча Кадастр палатасында билгеләп үтелгәнчә, Росреестрның иң кирәкле хезмәтләренең берсе – ЕГРНнан өземтә алу. Нәкъ менә әлеге документ милеккә хокукны раслый. Әйтик, узган ел Татарстанда 2.5 миллион тирәсе выписка бирелгән, шуларның 2.2 миллионнан артыгы - электрон рәвештә.

Әгәр сез ике игезәк сайтларга мөрәҗәгать иткәнсез икән, бәлки, күчемсез милек өлкәсендә ялган мәгълүмат алганда финанс югалтуларын кичергәнсездер, бу хакта безгә Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең rosreestr_tatarstana Инстаграмындагы рәсми битендә Direct Instagram да хәбәр итүегезне сорыйбыз .ww.instagram.com/rosreestr_tatarstana/ - яки электрон почта аша press@rosreestr.org - "игезәкләр" сайтларына сылтама күрсәтеп булуы мәслихәт.

Белешмә:

Ничек аңларга, сезнең алда сайт-икеләтә?

ДОМЕННОЕ ИСЕМЕ. Иң ышанычлы билгесе-игътибар итәргә доменное исеме сайт. Росреестрның рәсми сайтыннан Доменное исеме - www.rosreestr.gov.ru еш кына "икеле" сайтлар, ЕГРНДАГЫ мәгълүматларны бирү буенча тиз һәм арзанлы хезмәт күрсәтү тәкъдименнән тыш, Росреестр һәм Федераль кадастр палатасы исеменнән эш итү хокукы турындагы мәгълүматны урнаштыралар, аларның рәсми сайтларының структурасын күчерәләр, ведомстволарның рәсми атамасын кулланалар, аларга ике тапкыр арттырылган хәрефләр, «online/egrp/egrn» язмаларын өстиләр.

Шулай итеп, дәүләт хезмәтен алу белән кызыксынучы затларда алар дәүләт хезмәтен алу өчен хокукларны теркәү органына яки аның ведомствосындагы оешмасына катнашы булган заттан запрос рәсмиләштерәләр дигән тәэсир туа.

ЕПГУ АША ТЕРКӘЛЕРГӘ ЯРАМЫЙ. Шулай ук инанырга подлинности сайтның ярдәм итәчәк булу электрон сервислар. Шулай итеп, «Шәхси кабинет» сервисыннан файдаланырга мөмкин, Дәүләт хезмәтләре бердәм порталында теркәлгән очракта, "икеле" сайтларында.

РЕКЛАМА ҺӘМ ПРАЙС-ЛИСТ. Росреестр, Федераль кадастр палатасы яки ачык кадастр картасы сайтларында прайс-листлар, мобиль кушымталарга сылтамалар һәм түләү ысуллары, шулай ук реклама урнаштырыла.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: