Чистай пенсионеры йортында янгын турында хәбәр итүче җайланмалар урнаштырылды

2021 елның 12 феврале, җомга

Районда торак куркынычсызлыгы айлыгы дәвам итә.

12 гыйнвардан 14 февральгә кадәр районда торак биналарда янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозуларны кисәтүгә юнәлдерелгән торакларда куркынычсызлык айлыгы бара.

Бу чорда профилактик чаралар да көчәя: күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эш бүлеге хезмәткәрләре ишегалды тикшерүләре барышында халык белән профилактик әңгәмәләр үткәрәләр, янгын куркынычсызлыгы таләпләрен үтәү турында искә төшерәләр, белешмәлекләр тапшыралар.

Шулай ук торакка куркынычсызлык айлыгы кысаларында ялгыз яшәүче өлкән яшьтәге кешеләр, күп балалы гаиләләр, мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр йортларында автоном янгын хәбәрчеләре бушлай урнаштырыла.

Шушы көннәрдә янгын сүндерүчеләр ялгыз яшәүче пенсионер Сәкинә Гайсина янында булдылар. Чистай районы буенча күзәтчелек эшчәнлеге һәм профилактик эш бүлеге өлкән инспекторы Руслан Сафиуллин аңа көнкүрештә янгын куркынычсызлыгы чаралары турында искә төшерде, белешмәлекләр тапшырды, шулай ук аның йортында берничә автоном янгын хәбәрчесе урнаштырды һәм аларның эшен күрсәтте.

- Ничек кычкырып, шундый төгәл ишетәсең, - диде янгын хәбәрчесе эшен билгеләп үткәндә Сакинә Исмәгыйль кызы. - Янгын сүндерүчеләрнең үзләре килеп, шундый җиһазлар урнаштыруы күңелле. Хәзер минем йортта иминрәк булды. Кешеләр турында шулай кайгыртканнары өчен рәхмәт.

Янгын хәбәрләрен урнаштыру буенча республика программасын гамәлгә ашыру барышында алар үзләренең нәтиҗәлелеген берничә тапкыр исбатладылар. Бу чорда янгын хәбәрчеләре ярдәмендә 120гә якын кеше, шул исәптән 50 бала гомерләре коткарылды.

- Янгын хәбәрчеләрен эксплуатацияләү кагыйдәләре шактый гади: алар батарейкалардан эшли, җиңел һәм гади билгеләнә, ә аларның бәясе хәтта иң кечкенә янудан да югалып кала. Мондый приборны урнаштыру милекне генә түгел, кемнең дә булса гомерен саклап калырга ярдәм итәчәк,-дип ассызыклады Руслан Сафиуллин.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: