Чистай районының алкоголь базарында хәл

2021 елның 28 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Чистай шәһәре һәм Чистай районы буенча 44 сәүдә объектында алкогольле продукцияне ваклап сатуны гамәлгә ашыра. Чистай шәһәре буенча 101 сәүдә объектында алкогольле продукцияне ваклап сату башкарыла, авыл җирлегендә алкогольле продукцияне ваклап сатуны 43 сәүдә объекты башкара.

2020 елда барлыгы 92,2 мең дал күләмендә алкогольле продукция сатылган, бу 2019 ел дәрәҗәсеннән 7% ка кимрәк.

Кертелә торган алкогольле продукция буенча сату 8% ка кимегән, кертелә торган аракыны сату 2019 ел дәрәҗәсендә сакланып калган.

Республика җитештергән алкогольле продукция буенча сату – 6% ка, аракы буенча-7% ка кимегән.

Ел нәтиҗәләре буенча җан башына алкогольле продукция сату күләме 12,2 л тәшкил иткән, бу узган ел белән чагыштырганда 94% тәшкил итә.

Узган ел эчендә территориаль орган белгечләре тарафыннан алкогольле һәм спиртлы продукциянең законсыз әйләнешен ачыклау буенча 94 тикшерү чарасы үткәрелгән.

Тикшерү барышында 79 очракта гамәлдәге законнарны бозуның 94 очрагы ачыкланды.

Барлыгы 1254,5 литр күләмендә алкогольле продукция легаль булмаган әйләнештән алынды.
Административ хокук бозулар буенча салынган штрафларның гомуми күләме 2 525 000 сум тәшкил итте.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: