Чистай районы авылында узган елга йомгак ясадылар

2021 елның 21 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Ел саен район җитәкчелеге шәһәрнең хезмәт коллективлары һәм авыл җирлекләрендә яшәүчеләр белән очраша. Шундый очрашуларның берсе Гаделша авыл җирлегендә өч авылда яшәүчеләр белән булды. Аны район башлыгының беренче урынбасары Константин Иванов алып барды.

Халык җыенында халык үзләрен борчыган сорауларны бирә, үз теләкләрен һәм дәгъваларын белдерә.
Беренче доклад белән авыл җирлеге башлыгы Илшат Нуретдинов чыгыш ясады. Ул җирлек составына кергән торак пунктларның казанышлары һәм тормышы турында сөйләде. Барлыгы 805,6 гектар мәйданда 700дән артык кеше яши. Авыл җирлеге территориясендә барлыгы 272 шәхси ярдәмче хуҗалык бар.
Илшат Әнвәр улы җыелучыларга мәктәпкәчә белем бирү учреждениесенең эшен тәкъдир итте, аның планлы тулылыгы 20 урын тәшкил итә.

- Төзекләндерүнең барлык төрләре дә бар: салкын, кайнар су, канализация, янгын сигнализациясе, видеокүзәтү. Бинаның гомуми мәйданы 472 квадрат метр тәшкил итә. Балалар бакчасының интерьерын рәсмиләштерү барлык заманча, психологик-педагогик, медицина, санитария-эпидемиология, янгын таләпләренә җавап бирә, - дип билгеләп үтте авыл җирлеге башлыгы.

Муниципаль район башлыгының беренче урынбасары үз чыгышын бөтен дөньяга кагылган темадан башлады.

- Чистайда пандемия чорында 2 нче шәһәр хастаханәсе базасында вакытлы йогышлы госпиталь ачылды, анда Кама аръягы зонасы районнары халкы өчен 129 урын җиһазландырылды, - диде Константин Валентинович.

Муниципалитет бюджетыннан госпиталь җиһазлары һәм башка районнардан килгән медицина хезмәткәрләренең яшәү өчен тулай торакка бүлмәләр урнаштыру өчен 2,5 миллион сум бүлеп бирелгән, дип ассызыклады Спикер. Транспорт дәвалау оешмаларына бирелде. 2020 ел эчендә госпитальдә 1375 пациент медицина ярдәме алды, шуларның 490ы чистайлылар.

Гражданнар җыенында шулай ук капиталь ремонт темасын да кузгаттылар. Ул 8 күпфатирлы йортта, шул исәптән Иске Роман авыл җирлегенең 1 күпфатирлы йортында үткәрелде. Акбулат, Яуширмә авылларында Чиста су белән тәэмин итү программасы тормышка ашырылды, Чистай бистәләрендә эшләр башланды. Анда су башнясы урнаштырылган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: