Эшлекле сишәмбе

2021 елның 19 гыйнвары, сишәмбе

Киңәшмәне муниципаль район башлыгы Дмитрий Иванов үткәрде.

Онлайн-режимда эшкә уңышлы керештек

Районның үзәкләштерелгән мәдәни-ял учреждениеләре системасы эшчәнлеге турында директор Ольга Рыжова сөйләде. Авыл җирлегендә мәдәният учреждениеләре челтәре 24 авыл мәдәният йорты һәм 13 клубны үз эченә ала.

Иң кискен проблемаларның берсе-авылдагы 37 клубның 17сендә капиталь ремонт таләп ителә, 5 учреждениенең типик биналары юк. Мәсәлән, Изгар, Краснояр, Югары Кондрата, Ишәлке клублары - арендаланган мәктәп биналарында, ә Иске Роман авылында күп фатирлы торак йорт бинасында эшлиләр. Кызыл Ялан һәм Чуаш Ялтаны авыл мәдәният йортлары биналарының авария хәлендә булуы сәбәпле, 2018 елдан башлап мәктәп биналарында эшлиләр.

Узган ел «Авыл клублары» республика программасы буенча Бахтино авыл клубы төзелде. Аның бәясе 10 559 000,07 сум тәшкил итте. Әлеге суммага җиһазлар, оргтехника, сәхнә киемнәре һәм пәрдәләр белән тәэмин итү керә. ТР Мәдәният министрлыгы 72 040, 82 сумлык тавыш кую аппаратурасы сатып алды. Район бюджетыннан 43 400 сумлык мәгълүмат һәм фасад стендлары алынды.

Узган ел барлык мәдәни-ял итү һәм мәгълүмати-агарту чаралары, нигездә, ике истәлекле вакыйга кысаларында үткәрелде: ТАССР төзелүнең 100 еллыгы һәм Бөек Җиңүнең 75 еллыгы. Пандемия белән бәйле рәвештә, аларның күбесе онлайн режимда узды. Интернет-технологияләр белән эшләү тәҗрибәсе уңышлы булып чыкты һәм киләчәктә дә кулланылачак.

Чәчү мәйданнары узган ел дәрәҗәсендә сакланачак

Аграр сектор эше турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Александр Ромадановский сөйләде. Хуҗалыкларда бүгенге көндә көнлек сөт савымы 59 тонна тәшкил итә. Көн саен 56 тонна сатыла, сатуның уртача бәясе 24 сум 88 тиен. Узган атна белән чагыштырганда бераз уңай динамика күзәтелә.

Сөт җитештерүнең кимүенә юл куйган хуҗалыкларда, үсеш резервларын ачыклау максатыннан, эшкә җентекле анализ ясала. Җитештерү күрсәткечләрен торгызу буенча Юл картасы төзелде.

Хуҗалыкларның язгы кыр эшләрен үткәрү буенча планнарын кабул итү актив алып барыла. Чәчүлек мәйданнары узган ел дәрәҗәсендә сакланачак – 100 мең гектардан артык-чәчүлекләр структурасының кайбер үзгәрешләре белән.

Авыл хуҗалыгы техникасын ремонтлау дәвам итә.

Бу сводке-урлау белән банк карталары

Атнадагы оператив хәлләр турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге башлыгы урынбасары Сергей Атуров хәбәр итте. Узган атнада җинаятьләр турында 4 хәбәр килде. Сводкада наркотикларны тартып алу, банк карталарыннан 2 урлау факты, исерек килеш транспорт чарасы белән идарә иткән шоферга карата җинаять эше кузгатылган. 39 ЮТҺ булды: 32се – шәһәрдә, 7се – районда, 2се төрле дәрәҗәдәге тән җәрәхәтләре алды. Җәяүлене бәрдергән. Бер машина йөртүче юл-транспорт һәлакәте урыныннан качкан. Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен 235 кеше тоткарланган, 4 шофер исерек килеш руль артына утырган. 392 кеше административ җаваплылыкка тартылган.

Ахырда башлык православие христианнарын Крещение бәйрәме белән котлады, киңәшмәдә катнашучыларга уңышлы хезмәт атнасы теләде.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: