Алабугада дуңгызларда африка чумасы йоктыру очраклары расланды.

2020 елның 23 декабре, чәршәмбе

Татарстанның Алабуга районында дуңгызларда африка чумасы очраклары расланды. Бу хакта матбугат конференциясендә Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының Баш ветеринария идарәсе башлыгы урынбасары Габделхак Мотыйгуллин хәбәр итте.

"Шимбә көнне Алабуга районында кабаннарның үлү очрагы булды. Пробалар алынды, лаборатория дуңгызларның африка чумасын күрсәтте", - диде спикер.

Диагнозны Республика ветеринария лабораториясе һәм Татар төбәкара ветеринария лабораториясе раслады.

Чистай муниципаль районында һәлак булган кабаннарның мәетләрен табганда:

1. Аларга якын килмәсәң дә, аларга кагылмас.

2. Тиз арада Чистай ветеринария берләшмәсенә 8(84342)5-17-10 яки +7(960)075-57-97 телефоннары буенча мөрәҗәгать итәргә кирәк

Белешмә: Африка дуңгыз чумасы-вируслы авыру, ул югары контагиозлык һәм кискен агым белән характерлана. Ул дуңгызларның бөтен баш саны ашыгыч үлеменә китерергә мөмкин. Башта авыру кыргый кабаннарны зарарлый, тик соңыннан вирус өй дуңгызларына да тарала башлый. Вирус чыганагы булып авыру дуңгыз тора. Шулай ук африка чумасы кешеләр, бөҗәкләр, кош-корт һәм хайваннар чыгыш ясый ала торган вирусоносительләрдән тапшырыла. Кеше организмы өчен бу авыру куркыныч тудырмый, чөнки ул күрсәтелгән төр вирусына сизелми.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: