Чистай районында яңа модульле ФАП ачылды

2020 елның 11 декабре, җомга

Кызыл Яр авылында яшәүчеләр өчен яңа фельдшер-акушерлык пункты ачылу чын Яңа ел бүләге булды.

44 квадрат метрлы мәйданда авыл халкына беренчел медицина ярдәме күрсәтергә мөмкинлек бирүче функциональ, уңайлы кабинетлар урнаштырылган. Шул исәптән дару препаратларын саклау өчен махсус фармацевтик суыткычлар, бактерицид лампа, медицина инструментларын стерильләштерү өчен шкаф, сабыйларны карау өчен яшел өстәл, яңа туган балалар өчен үлчәү.

Халыкка фельдшер, 35 еллык стажы булган ФАП мөдире Людмила Бабаева хезмәт күрсәтәчәк. Элек ул Иске Чишмә участок хастаханәсе стационарында шәфкать туташы булып эшләгән. Кирәк булганда, ул пациентка өйдә медицина ярдәме күрсәтәчәк.

- Мондый яхшы шартларда тагын да күбрәк эшлисе килә. Иң мөһиме-биредә җылы, салкын һәм кайнар су, санузел бар. Ишекне ачсаң, күңел шатлыктан җырлый, - дип хис-кичерешләре белән уртаклаша Людмила Анатольевна.

Авыл халкы белән уртаклашырга район башлыгы Дмитрий Иванов, Чистай РҮХнең баш табибы Рәис Мостафин килделәр.

Авыл халкын әлеге мөһим вакыйга белән котлап, Дмитрий Алексеевич яңа медицина учреждениесендә уңышлар һәм уңайлы эш теләде.

- Республика программалары ярдәмендә авыллар үзгәрә. Клублар, ФАПлар төзелә, су үткәрелә, юллар төзелә. Мин барлык авыл халкына фельдшерга мөмкин кадәр сирәгрәк йөрүләрен, ФАПка профилактика өчен генә килүләрен телим. Авырмагыз һәм сәламәт булыгыз, - диде башлык.

Чистай РҮХнең баш табибы Рәис Мостафин, нигездә, сәламәтлек торышын контрольдә тоту өчен амбулаториягә йөри .

Яңа ФАП ачылуга барыннан да бигрәк авыл халкы шат иде, әлбәттә. Кызыл Ярда 184 кеше яши. Алар арасында яшьләр дә, кечкенә балалар да бар. Барлык халык исеменнән рәхмәт сүзләрен авыл башлыгы Эдуард Ильин җиткерде.

Фельдшер Людмила Бабаевага яңа ФАПның символик ачкычын тапшыру тантананың кульминациясе булды. Аңа ачкычны Дмитрий Иванов тапшырды. Ә символик кызыл тасманы аның белән бергә авыл кешеләре кистеләр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: