Пособиеләрне законсыз алучыларны административ җаваплылыкка тартачаклар.административ җаваплылык.

2020 елның 6 августы, пәнҗешәмбе

2020 ел башы шәһәр, республика һәм тулаем Россия Федерациясенең күп кенә гражданнары һәм предприятиеләре өчен сынау булды. Шуңа да карамастан, хөкүмәт тарафыннан бу катлаулы чорда эшсез гражданнарга ярдәм итүгә юнәлдерелгән чаралар комплексы каралган. Максималь пособие 12130 сумга кадәр арттырылган, иң азы-4500 сумга кадәр һәм бер ата-анага һәр балага 3000 сум күләмендә өстәмә түләүләр кертелгән. Әлеге чаралар комплексы август аена кадәр исәпләнгән. Кайбер намуссыз гражданнар бу ярдәмне үзләре аңлады. Гражданнар Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы бюджетларыннан кергән акчалар хисабына баерга теләү очраклары кызганыч түгел. Чистай муниципаль районында Яшәү дәрәҗәсен күтәрү һәм керемнәрне легальләштерү буенча территориаль ведомствоара комиссия һәм Чистай шәһәре халыкны эш белән тәэмин итү үзәге белгечләренең уртак эше кысаларында теркәлү шартларын бозу очраклары ачыкланды.

Тикшерү барышында төзелеш өлкәсендә эшләүче 5 граждан ачыкланды, алар «Работа в России» порталы аша эшсезләр сыйфатында теркәү өчен гариза биргән.

Икенче мисал: сәүдә өлкәсендә хезмәт күрсәтүче 5 граждан, хезмәт мөнәсәбәтләрен рәсмиләштермичә, аларны эшсез сыйфатында теркәү өчен гариза биргән.

Тиешле материаллар 7.27.1 статьясы нигезендә, әлеге гражданнарны административ җаваплылыкка тарту өчен хокук саклау органнарына тапшырыла. Административ хокук бозулар турында РФ кодексының «Алдау яки ышанычтан явызларча файдалану юлы белән мөлкәти зыян китерү» маддәсе нигезендә, гражданинга китерелгән зыянның биш тапкыр бәясенә кадәр административ штраф салуга һәм «түләүләр алганда мошенниклык» РФ Җинаять кодексының 159.2 статьясы нигезендә җинаять җаваплылыгына тартуга китерә, гражданин йөз егерме мең сумга кадәр штраф яки бер елга кадәр хөкем ителгән затның хезмәт хакы яисә башка кереме күләмендә, йә өч йөз алтмышынчы сәгатькә кадәр мәҗбүри, йә бер елга кадәр төзәтү эшләре, йә ике елга кадәр ирекне чикләү, йә ике елга кадәр мәҗбүри эшләр, йә дүрт айга кадәр кулга алу белән.

Алданган юл белән пособие алу фактларын ачыклау буенча мондый тикшерүләр алга таба да үткәреләчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: