РОСРЕЕСТР ВЕДОМСТВОНЫҢ 34 САЙТЫН БЛОКИРОВКАЛАУ ТУРЫНДА БЕЛДЕРДЕ

2020 елның 5 августы, чәршәмбе

Росреестр тарафыннан "икеле" сайтлар эшчәнлегенә каршы тору буенча алып барылган эш нәтиҗәсендә, Роскомнадзор суд карарлары нигезендә шундый 34 ресурсны блокировкалады.

Күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрындагы мәгълүматларны бирү Росреестр һәм Федераль кадастр палатасы тарафыннан башкарыла. Күчемсез милек объектлары турында онлайн режимында мәгълүматны гражданнар Росреестрның ачык кадастр картасында ала алалар.

Башка затлар һәм оешмалар тарафыннан "икеле" сайтлар аша мондый хезмәт күрсәтү законсыз санала, гамәлдәге тәртипне боза һәм башка тискәре нәтиҗәләргә китерә, аларга, аерым алганда, түбәндәгеләр керә: күчемсез милек әйләнеше өлкәсендә мошенниклык гамәлләренә алшартлар тудыру, оператив-эзләү эшчәнлеге һәм хокук саклау эшчәнлеге авыраю, шәхси мәгълүматлар әйләнешенең хокукый режимын үтәмәү һ. б.

"Росреестрга гражданнардан һәм оешмалардан "икеле" сайтлары аша алынган дөрес булмаган мәгълүматка шикаятьләр килә. Кешеләр бөтенләй хезмәт алмый-мошенниклар алдан түләү ала һәм җавап бирүдән туктый. Шул ук вакытта мондый хезмәтләрнең бәясе бердәм дәүләт имтиханы мәгълүматларын биргән өчен рәсми рәвештә билгеләнгән түләү күләменнән уннарча тапкыр аерылып торырга мөмкин. Якынча бәяләүләр буенча, күрсәтелгән сайтлар хуҗалары ала торган акчаларның күләгәле әйләнеше 2019 елда 3,7 млрд. сум тәшкил иткән. Шул ук вакытта, бюджет законнары нигезендә, ЕГРН мәгълүматларыннан файдалану өчен акча федераль бюджет керемнәре булып тора», - дип хәбәр итте Росреестр җитәкчесе урынбасары Максим Смирнов.

Икеле сайтлар эшчәнлегенә каршы торуның суд ысулыннан тыш, Росреестр тарафыннан Россия Федерациясе законнарына бердәм дәүләт реестрындагы мәгълүматларны яңадан сатуны тыю һәм мондый хезмәтләр тәкъдим итүче сайтларны (218-ФЗ) булдыруга тыю, шулай ук китергән хокук бозулар өчен административ санкцияләр (РФ КоАП) өлешендә үзгәрешләр әзерләнде.

Әгәр сез ике игезәк сайтларга мөрәҗәгать иткәнсез икән, бәлки, күчемсез милек өлкәсендә ялган Instagram да финанс югалтуларын кичергәнсез икән, бу хакта безгә Росреестрның Татарстан Республикасы буенча Идарәсенең рәсми битендә rosreestr_tatarstana Инстаграмнары буенча хәбәр итүегезне сорыйбыз .ww.instagram.com/rosreestr_tatarstana/ - яки электрон почта аша press@rosreestr.org - "игезәкләр" сайтларына сылтама күрсәтеп булуы мәслихәт.

НИЧЕК БИЛГЕЛӘРГӘ САЙТ-ИКЕЛӘТӘ?

ДОМЕННОЕ ИСЕМЕ. Иң ышанычлы билгесе-игътибар итәргә доменное исеме сайт. Битләр: < > >

Шулай итеп, гражданнар һәм оешмаларда дәүләт хезмәте алу өчен дәүләт хакимияте органының рәсми сайтында запрос рәсмиләштерәләр дигән тәэсир туа. Хәер, бу алай түгел.

ЕПГУ АША ТЕРКӘЛЕРГӘ ЯРАМЫЙ. Шулай ук инанырга подлинности сайтның ярдәм итәчәк булу электрон сервислар. Шулай итеп, «Шәхси кабинет» сервисыннан файдаланырга мөмкин. https://gosuslugi.ru), түгел, карарга була сайтларында-двойниках.

РЕКЛАМА ҺӘМ ПРАЙС-ЛИСТ. Росреестр, Федераль кадастр палатасы яки ачык кадастр картасы сайтларында прайс-листлар, мобиль кушымталарга сылтамалар һәм түләү ысуллары, шулай ук реклама урнаштырыла.

НИ ӨЧЕН "ИКЕЛЕ" САЙТЛАР КУРКЫНЫЧ?

ШӘХСИ МӘГЪЛҮМАТЛАРНЫ БОЗУ. Икеле төеннәрнең эшчәнлеге күчемсез милекне теркәү турындагы законнар нигезләмәләрен боза, алар нигезендә хокукларны теркәү органы Хокук иясе соравы буенча үзенә күчемсез милек объекты турында мәгълүмат алган затлар турында мәгълүмат бирергә тиеш. Барлык затлар, запрашивающие мәгълүматны мондый сайтларда « "китерелә" берсе-хокукый кыр, һәм милекчеләр күчемсез милек алмый белергә, кем нәкъ менә запрашивал мәгълүматлар, аларның объектлары буенча.

Өстәвенә, хокук ияләре «двойников " булып, нигездә, физик затлар, ә ил аларны теркәү - АКШ, территориясе Евросоюз, Украина. Әлеге хезмәтләрдән файдаланып, кулланучы шәхси мәгълүматларны дөньяның башка илләре юрисдикцияләренә системалаштыру, саклау, туплау һәм тапшыру өчен законны бозган өчен мәгълүмат бирә.

ХЕЗМӘТЛӘРНЕҢ БӘЯСЕ ҺӘМ СЫЙФАТЫ. Мошенник компанияләр алынган хезмәтнең бәясен уннарча тапкыр арттыра. Росреестр бирелгән мәгълүмат өчен җавап тота, ә мошенниклар актуаль булмаган яки ялган мәгълүмат бирә ала - мондый очракларга шикаятьләр бар инде.

Шул ук вакытта законсыз баета торган сайтларга интернет-эзләнүчеләрнең беренче баскычларында урнаштыру өчен реклама инструментларын киң кулланырга мөмкинлек бирә.

СИСТЕМАГА ЙӨКЛӘНЕШ. Сизелерлек өлешен үз запрослары- "икеле" сайтлары генерируют ключам керү, аларда урнаштырылган робот-автоматлар. Бер тәүлек эчендә мәгълүматларны алмаганда, роботлар, кагыйдә буларак, кабат соратуны генерацияли, бу системаны шактый чамадан тыш тыгызлый.

Росреестр һәм хезмәт алучылар арасында арадашчы эшчәнлек алып баручы затлардан килгән мөрәҗәгатьләрнең максималь саны ай дәвамында 20 гариза бирүче арасында 28 меңнән 422 меңгә кадәр тәшкил итә. Бер технологик ноктадан (арадашчы) көнгә 7,5 меңнән артык мөрәҗәгать килә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: