Татарстанның Сөт терлекчелеге: авыл хуҗалыгы предприятиеләрендә цифрлы технологияләрне гамәлгә кертүдән нәтиҗә сизелерлек булды

2020 елның 3 августы, дүшәмбе

Министр боерыгы белән агымдагы елның маенда республикада сөт терлекчелегенә цифрлы технологияләр кертү буенча эшче төркем төзелде һәм һәр районда база хуҗалыклары билгеләнде. 2,5 ай эчендә көтүлекләр белән идарә итү программасын 30 хуҗалыкта урнаштырганнар, бу планның 71% ын тәшкил итә. Шулай ук 20 хуҗалык-бу 48% – терлек азыгы катнаштыручылар эшен ашату белән идарә итү программасы аша оештырдылар.

Әлеге цифрлы технологияләрне гамәлгә кертүдән нәтиҗә сизелерлек булды. Бу хакта ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ленар Гарипов ТР Премьер – министры урынбасары-ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров рәислегендә узган районнар белән узган киңәшмә барышында хәбәр итте.

Арча муниципаль районының «Северный» АХП ҖЧҖендә алдынгы технологияләр куллану сөт җитештерү күләмен тәүлеккә 2,5 тоннага, ягъни 18% ка, сыерларның продуктлылыгын 3 кг га, сыерлар сервисын 8 көнгә киметергә, сыерларның санын 5% ка арттырырга мөмкинлек бирде. Бу сөт сатудан кергән акчалата керемне аена 1,7 млн. сумга арттырырга ярдәм итте.

Хуҗалыкта шулай ук агымдагы елның 7 июленнән терлекләрне унификацияле номерлар белән тәңгәлләштерүгә керештеләр – ушная бирка һәм электрон тамгада.

Теләче районының «Агролак» хуҗалыгында технологияләр сөт җитештерүне 11% ка арттырырга мөмкинлек бирде, сыерларның тәүлеклеклек продуктлылыгы 2,3 кг га артты. Азык әзерләү һәм таратуны контрольдә тоту рационның төгәллеген 97% ка кадәр арттыру мөмкинлеге бирде. » Бу кәгазьдә төзелгән баланслы азык сыер теленә эләгә, шуның белән продуктивлыкның үсүе дигән сүз", - дип шәрехләде Ленар Гарипов.

«Агролак» хуҗалыгы моның белән генә тукталып калмый, анда азык үзәге интенсив төзелә, ул агымдагы елның сентябрь аеның беренче декадасында файдалануга тапшырылачак.

Тагын бер мисал-Ютазы районында Вафауллинның кечкенә генә фермер хуҗалыгы-ел башында көтүлекләр белән идарә итү программасын урнаштырды, аның ярдәмендә яңадан җитештерү процессларын җайга салды. 40 сыер, 300 көннән артык бала тудырмый торган сыерлар чыгарылган. Шул ук вакытта төп көтүгә 80 тана кертелгән. Сыерларның тәүлеклеклек продуктлылыгы 8,5 кг, тулаем савым 66% ка арткан, ягъни тәүлегенә 2,5 тоннага, ә бу аена 1,8 млн сумнан артык. Шул ук вакытта 1 ай эчендә ашату белән идарә итү көн саен 1,5 тоннага кадәр азыкны экономияләү мөмкинлеге бирде. Технологияләрнең нәтиҗәлелеге күз алдында!

Балтач районының Кызыл Юл авыл хуҗалыгы җитештерү кооперативы бер ел эчендә тәүлеклек сөт җитештерү 7 тоннага яисә 38% ка арткан, савым сыерларының продуктлылыгын 8,7 кг га арттырып, сыерларның физиологик торышы һәм орлыкландыру белән идарә итү көтүдә сыерлар санын арттырырга мөмкинлек биргән. Терлек азыгы белән идарә итү программасы туклану санын контрольдә тотарга һәм терлек азыгын яңадан күчерүне булдырмый калырга ярдәм итә, шуның нәтиҗәсендә хуҗалык көн саен 3 тоннадан артык азык экономияли.

«Әлеге технологияләрнең нәтиҗәлелеге югары һәм күп хуҗалыклар тарафыннан исбатланган. Корал алырга һәм үзебездә кертергә генә кирәк", - дип өндәде Марат Җәббаров.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: