МОНОГОРОДА.РФ медицина җиһазлары лизингына займнар бирүне ачты

2020 елның 15 июле, чәршәмбе

Моношәһәрләрне үстерү фонды лизинг компанияләре аша ярдәм күрсәтелергә мөмкин булган проектлар исемлеген киңәйтте. Хәзер мондый ярдәм чарасы медицина җиһазлары лизингына кагыла. Әлеге карар Фондның Күзәтү советы нәтиҗәләре буенча кабул ителде. Өстәмә ярдәм чарасы коронавирус пандемиясе белән бәйле рәвештә моношәһәрләргә ярдәм итүгә юнәлдерелгән.

«Бүген Фонд медицина җиһазлары лизингына займнар бирәчәк дигән карар кабул ителде. Моношәһәр башлыклары мондый ярдәм чарасын бик көтә, бу хастаханәләрне яңа заманча махсус техника белән тәэмин итү мөмкинлеге. Бигрәк тә хәзер, күпчелек шәһәрләрдә коронавирус инфекциясенә каршы көрәш дәвам итә", - дип билгеләп үтте РФ ВЭБ рәисе урынбасары, РФ моношәһәренең гендиректоры Ирина Макиева.

Кабул ителгән карар нигезендә, Моношәһәрләрне үстерү Фонды еллык 0% белән 5 млн.сумнан 250 млн. сумга кадәр һәм еллык 5% белән 250 млн. сумнан 1 млрд. сумга кадәр медицина җиһазлары белән тәэмин итүгә кредитлар бирә ала. Шул ук вакытта лизинг компанияләре аша фондка ярдәм итүнең төп юнәлеше булып шәһәр икътисады проектлары – җылылык белән тәэмин итү, яктырту, шәһәр җәмәгать транспорты калачак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: