Хат ташучы Ираида Давыдова үз һөнәренең үзенчәлекләре турында сөйләде.

2020 елның 14 июле, сишәмбе

Бу һөнәрне институтта да, техникумда да укытмыйлар, әмма бу һәркемнең җилкәсендә булуын аңлатмый.
Сүз хат ташучы турында. Без 8 ел Чистай районара почтамтында эшләүче Ираида Давыдова белән очраштык. Үзәк бүлеккә килгәч, эш көне башында Ираида Ибраһим кызы газета, журнал, корреспонденцияләр җыюны тәмамлады инде.
- Мин сортировканы илтеп җиткерү маршруты буенча башкарам. Соңгы елларда газета - журналларны азрак яза башладылар, аның каравы заказлы хатлар, хәбәрләр, башка корреспонденцияләр саны артты, – дип сөйли Ираида Давыдова, барысын да почта сумкасына салып.
Бу авыр, калын сумка белән ремняда ул көн саен диярлек, елның теләсә кайсы вакытында, теләсә нинди һава торышында, күп чакрымлы маршрут уза. Ираида Ибраһим кызы хезмәт күрсәтә торган участокта нигездә шәхси йортлар, оешмалар күп. Һәр адрес буенча диярлек алып килерлек әйберләр бар, чөнки вакытлы матбугат һәм корреспонденциядән тыш, хат ташучы пенсия дә бирә, өйдә дә күп кенә өстәмә хезмәтләр күрсәтә: газета-журналларга язылу рәсмиләштерә, ТКХ өчен түләүләрне кабул итә һәм башкалар.
– Сез моны ничек башкарып чыгасыз?
– Беренче вакытта, әлбәттә, авыр булды, тик соңыннан күнегдем. Хат ташучының эше миңа бик ошый. Дөресен генә әйткәндә, минем участокта бик яхшы кешеләр яши. Алар мине һәрчак елмаеп каршы ала, бигрәк тә өлкәннәр. Еш кына үз серләрем белән уртаклашалар, борчыган нәрсәләр турында сөйлиләр. Барысын да тыңларга тырышам, кирәк булса – ярдәм итәргә тырышам. Хәтта урамда уйнаучы балалар да ерактан-еракка минем кулым белән йөри һәм исәнләшә. Бу һөнәр миңа бик ошый. Ә безнең коллектив бик яхшы, тату, – дип уртаклаша почтальон.
Елмаеп, тыйнак, Ираида Давыдова Чистай урамнары буйлап узган чакрымнарны санамый һәм һөнәре авырлыклары турында сөйли. Ул үз эшен җаваплы һәм күңел биреп башкара, шәһәрлеләрнең өйләренә күңелле яңалыклар һәм көтеп алынган вакытлар алып килүен дәвам итә.
– Һәр һөнәрнең үз кыенлыклары бар, ләкин алар барысы да рәхмәтле кешеләрнең шатлыклы йөзләрен күргәч онытыла, - ди хат ташучы.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: