Чистай полиция хезмәткәрләре терроризм акты турында белә торып ялган хәбәр иткән өчен җаваплылык турында кисәтә

2020 елның 10 июле, җомга

Әзерләнә торган шартлау турында ялган мәгълүмат җиткергән гражданинның шәхесе билгеләнгән.

Кичә кич белән Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлегенең кизү частенә Полющенков урамы буенча урнашкан подъездларның берсендә шартлау җайланмасына, янгын һәм ике зыян күргән кешедән хәбәр килде.

Мәгълүматны тикшерү өчен, һәлакәт булган урынга тиз арада барлык оператив хезмәтләр килде. Куркынычсызлык максатларында, барлык подъезд халкы эвакуацияләнде.

Кинологик тикшерү үткәргәннән соң, чакыруның ялган булуы аңлашыла. Янгын да, зыян күрүчеләр дә, шартлаткыч җайланма да табылмады.

Оператив-эзләү чаралары барышында полиция хезмәткәрләре ялган мәгълүмат җиткергән затны ачыклаган. Ул Чистайда яшәүче 21 яшьлек ир булып чыга. Аңа полиция хезмәткәрләре килгәч, ул исерек хәлдә йоклаган. Нигә полициягә хәбәр ясавымны аңлатып бирә алмадым.

Россия Федерациясе Җинаять Кодексының 207 статьясы буенча (терроризм акты турында белә торып ялган хәбәр) җинаять эше кузгату мәсьәләсе хәл ителә.

Әлеге маддә санкциясе өч елга кадәр иректән мәхрүм итүне күздә тота.

Полицейскийлар шартлаткыч җайланмалар турында ялган хәбәрләрне тикшергәндә оператив хезмәтләр башкара торган матди чыгымнарны «телефон террорчысы»на йөкли, дип искәртә. Әгәр шалтыратучыга балигъ булмаган бала булса, аның гамәлләре өчен ата-аналар җавап бирәчәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: