Үрдәкләргә ауны закон белән регламентлау

2020 елның 2 июне, сишәмбе

Казан табигатьне саклау прокуратурасы шуны аңлата: 24.07.2009 елдан № 209-ФЗ «Ау һәм аучылык байлыкларын саклау һәм Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында» гы Федераль закон белән Үрдәк аучылык ресурсларына, ә Россия Табигать министрлыгының 16.11.2010 ел, № 512 боерыгы белән расланган Ау кагыйдәләренә (алга таба – Ау кагыйдәләре) - су йөзү (каурыйлы) киек кошларына кертелгән.

Каурыйлы киек кошларга ау 1 марттан 16 июньгә кадәр, 10 календарь көн эчендә һәм Ау кагыйдәләренең 37, 41, 46, 48 пунктларында каралган башка срокларда, аерым алганда: фәнни-тикшеренү эшчәнлеген, белем бирү эшчәнлеген алып бару, аучылык хайваннарының санын җайга салу һәм традицион яшәү рәвешен алып баруны тәэмин итү максатларында, бөтен календарь ел дәвамында (37 п.); Татарстан Республикасы территориясендә - августның өченче шимбәсеннән 15 ноябрьгә кадәр.

Су йөзүче киекләргә ау токымы этләре белән, ау коралыннан һәм (яки) пневматик коралдан башка, Ау кагыйдәләренең 41 пунктында каралган ау вакыты башланганчы, 1 августтан башлап гамәлгә ашырыла (46 п.). Ау кошларын аулау 25 июльдән 31 декабрьгә кадәр (48 П.) бара.
Шуны истә тотарга кирәк: язгы ау чорында үрдәкләргә ау тыела.

2019 елның 29 февраленнән «ау һәм аучылык байлыкларын саклау турында һәм Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында» Федераль законның яңа нигезләмәләре үз көченә керде. Шулай итеп, мондый байлыкларга карата һәвәскәрлек һәм спорт аулавы физик затларның беркетелгән аучылык җир-суларында юллама булганда гына тормышка ашырыла. Шул ук вакытта ау кагыйдәләре күрсәтелгән эшчәнлеккә кагылмый. Аучылык байлыкларын табу лимиты һәм аларны тоту квотасы шулай ук билгеләнми. Үз чиратында, мондый хезмәт күрсәтү, аучылык байлыкларын ярым ирекле шартларда һәм ясалма яшәү тирәлегендә тотуга һәм үрчетүгә рөхсәтләре булган юридик затлар һәм шәхси эшмәкәрләр белән хуҗалык килешүләре нигезендә гамәлгә ашырыла.
Шулай ук, аучылык эшчәнлеге белән бәйле булмаган максатларда кыргый хайваннарны тоту һәм куллану мәсьәләләренә закон чыгаручының игътибарын көчәйтүен дә билгеләп үтәргә кирәк.

Шулай итеп, 2020 елның 1 гыйнварыннан Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 2009 елның 30 декабрендәге 1937 номерлы карары үз көченә керде, аның белән хайваннар, шул исәптән үрдәкләрне, мәдәни-тамаша максатларында куллану һәм карап тотуга карата таләпләр расланды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: