Казан районара табигатьне саклау прокуратурасы аңлата.

2020 елның 1 июне, дүшәмбе

2008 елның 25 декабрендәге «Коррупциягә каршы тору турында» 273-ФЗ номерлы Федераль законның 12 статьясы нигезендә дәүләт яки муниципаль хезмәт вазыйфасын биләгән Россия Федерациясе гражданы (алга таба – элеккеге хезмәткәр) дәүләт яисә муниципаль хезмәттән азат ителгән көннән 2 ел эчендә вазыйфаларны биләргә һәм коммерцияле һәм коммерцияле булмаган оешмаларда граждан-хокукый шартнамә шартларында, түбәндәге шартларны үтәгәндә, эш башкарырга хокуклы:

- әлеге оешмалар белән дәүләт идарәсе буенча аерым функцияләр аның вазыйфаи (хезмәт) бурычларына керми,

- федераль дәүләт хезмәткәрләренең хезмәт тәртибе таләпләрен үтәү һәм мәнфәгатьләр конфликтын җайга салу буенча тиешле комиссиянең (алга таба – Комиссия) ризалыгы булу;).

Шул ук вакытта элеккеге хезмәткәр яңа эш бирүчегә дәүләт яки муниципаль хезмәтнең соңгы урыны турында мәгълүмат бирергә тиеш.

«Коррупциягә каршы тору турында» 25.12.2001 ел, №273-ФЗ Федераль законның 12 ст.4 өлеше һәм Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 30.12.2001 ел, №197-ФЗ 64.1 ст. нигезендә, эш бирүче элеккеге хезмәткәрләр белән хезмәт килешүе төзегәндә, дәүләт яки муниципаль хезмәттән азат ителгәннән соң 2 ел эчендә мондый шартнамә төзү турында дәүләт яки муниципаль хезмәткәрнең соңгы хезмәт урыны буенча яллаучы (эш бирүче) вәкиленә хәбәр итәргә тиеш. Мондый хәбәр итү тәртибе Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 08.09.2010 ел, № 700 карары белән билгеләнгән.

2008 елның 25 декабрендәге «Коррупциягә каршы тору турында» 273-ФЗ номерлы Федераль законның 12 статьясындагы 2 өлешеннән чыгып, элеккеге хезмәткәрләргә күрсәтелгән таләпләрне үтәмәү күрсәтелгән граждан белән яңа эш урыны буенча төзелгән мондый хезмәт яисә граждан-хокукый Шартнамәнең туктатылуына китерә.

Эш бирүче тарафыннан элеккеге хезмәткәр белән хезмәт яисә граждан-хокукый шартнамә төзү турында хәбәр буенча вазыйфаны үтәмәү хокук бозу булып тора һәм административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 19.29 ст. нигезендә, штраф рәвешендә җәза билгеләп, җаваплылыкка тартыла:

гражданнар өчен-2 меңнән алып 4 мең сумга кадәр;

вазыйфаи затларга - 20 мең сумнан 50 мең сумга кадәр;

юридик затларга-100 меңнән 500 мең сумга кадәр.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: