Татарстан Республикасында һәм Ульяновск өлкәсендә федераль мөлкәтне арендалаучылар дәүләттән өстәмә ярдәм алачак

2020 елның 25 мае, дүшәмбе

2020 елның 16 маенда Россия Хөкүмәте яңа коронавирус инфекциясе таралу шартларында федераль милек арендаторларына ярдәм чараларын киңәйтү турында 1296-р номерлы боерыкны раслады.

Документ нигезендә, хәзер федераль милек өчен аренда түләвен кичектереп тору һәм азат итү социаль юнәлешле коммерциячел булмаган оешмалар – кече һәм урта бизнес субъектлары белән охшаш иҗтимагый файдалы хезмәтләр башкаручы оешмалар да ала алачак. 2020 елның 1 апреленә кадәр төзелгән Россия Федерациясе дәүләт казнасын тәшкил итүче федераль мөлкәтне арендалаучылар өчен 2020 елның 1 октябренә кадәр аренда түләүләрен кичектереп тору буенча ташламалар гамәлдә булган чор өч айга арттырылды (элек 2020 елның апрель – июнь айлары иде). Барлыкка килгән бурычларны ике ел дәвамында – 2021 елның 1 гыйнварыннан 2023 елның 1 гыйнварына кадәр, этаплап, айга бер тапкырдан да артмыйча, аренда килешүе буенча айлык аренда түләвенең яртысыннан артмый торган түләүләр белән түләргә мөмкин булачак.

Моннан тыш, 2020 елның 2 кварталы өчен аренда түләүләрен түләүдән азат итү тәртибе гадиләштерелде. Арендатор Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 03.04.202020 ел, № 434 карары белән расланган аеруча зыян күргән тармаклар исемлегеннән бер яки берничә тармакта эшчәнлек алып баруы да җитә. Мондый арендатор икътисади эшчәнлекнең төп яки өстәмә төрләре буенча билгеләнәчәк.

Хәйретдинов Альберт Марат улы – Росимуществоның Татарстан Республикасы һәм Ульяновск өлкәсе Төбәкара территориаль идарәсе җитәкчесе: «аренда түләүләрен кичектереп тору яки түләүдән азат итү буенча ташлама алу өчен, арендаторга Татарстан Республикасында һәм Ульяновск өлкәсендә Росимуществоның Төбәкара территориаль идарәсенә тиешле гариза җибәрергә кирәк.

Татарстан Республикасы һәм Ульяновск өлкәсендә урнашкан федераль күчемсез мөлкәтне арендалау буенча гамәлдәге шартнамәләр буенча Россия икътисады тармакларында эшчәнлек алып баручы оешмаларга керә торган кече һәм урта эшкуарлык субъектларының Бердәм реестрына кертелгән 64 арендатор ачыкланды, алар начараю шартларында зыян күргән кешеләр

яңа коронавирус инфекциясе таралу нәтиҗәсендә килеп чыккан хәлләр. Барлык федераль милек арендаторларына ташламалар алу мөмкинлеге турында хәбәр ителде.

Бүгенге көндә Росимуществоның Татарстан Республикасында һәм Ульяновск өлкәсендә төбәкара территориаль идарәсе тарафыннан гамәлдәге федераль мөлкәтне арендалау шартнамәләренә өстәмә 38 килешү төзелгән. 8 131 028,00 сумлык айлык түләүләр кичектерелде һәм 945 086,00 сумлык кече һәм урта эшмәкәрлек субъектлары түләүдән азат ителде.

Росимуществоның Татарстан Республикасы һәм Ульяновск өлкәсе Төбәкара территориаль идарәсе сайтында "оператив эш өчен җаваплы хезмәткәрләргә ташламалар бирүгә һәм контактлар" темасына мәгълүмат урнаштырылган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: