Тормыш дәрәҗәсен күтәрү һәм керемнәрне легальләштерү буенча территориаль ведомствоара комиссия утырышы узды

2020 елның 21 мае, пәнҗешәмбе

2020 елның 21 маенда Чистай муниципаль районында Яшәү дәрәҗәсен күтәрү һәм керемнәрне легальләштерү буенча территориаль ведомствоара комиссия эше кысаларында Чистай муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесенең беренче урынбасары, шулай ук халыкны эш белән тәэмин итү үзәге һәм Пенсия фонды вәкилләре катнашында «Восток-энерго»ПКФ ҖЧҖ пенсия яшенә җитмәгән гражданнарның хокукларын үтәү мәсьәләсе буенча күчмә утырыш үткәрелде.

«Чистай шәһәре ЦЗН " ДКУ директоры Владимир Александрович Пономарев хезмәткәрләрне яңадан укыту, санатор-курорт сәламәтләндерү буенча чаралар мөмкинлегенә кагылышлы мәсьәләләр буенча мәгълүмат җиткерде.

Россия Федерациясе Пенсия фондының Чистай шәһәре, Чистай һәм Яңа Чишмә районы буенча идарәсе Опуис начальнигы Рамил Дамир улы Мортазин хезмәткәрләрне пенсия исәпләү, яңадан исәпләү һәм өстәмә түләүләр турында кызыксындырган сорауларга җавап бирде.

Утырыш ахырында Рамил Дамир улы Татарстан Республикасы буенча «Россия пенсионерлары берлеге» төбәк бүлеге тарафыннан РФ Пенсия фондының Чистай шәһәре, Чистай һәм Яңа Чишмә районы бүлеге белән берлектә 2020-2021 уку елларына Өченче буын университетына пенсия яшендәге (эшләмәүче) тыңлаучыларны туплау игълан ителүе турында мәгълүмат җиткерде. Төркемнәрне формалаштыру сентябрьдән башлана.

Укулар түбәндәге программалар буенча үткәреләчәк:

* икътисад һәм хокук;

• фәлсәфә;

* психология;

• төзекләндерү бакчасы. Дизайн;

* диннәр тарихы;

• татар теле;

* Алман теле;

• бию терапиясе;

• музыкаль сәнгать (вокаль-хор ансамбле);

• финанс грамоталылыгы.

Дәресләр юристлар, нотариуслар, КФҮ хезмәткәрләре һ. б. белгечләрне чакырып уза.

Кызыксындырган сораулар буенча 5-00-58 телефоны буенча мөрәҗәгать итәргә.

Чистай муниципаль районы башкарма комитеты пенсия алды яшендәге гражданнар хокукларын бозган өчен вазифаи затларга - бер меңнән биш мең сумга кадәр, юридик затларга утыз меңнән илле мең сумга кадәр административ штраф салу каралуын искә төшерә.

Хезмәт мөнәсәбәтләре мәсьәләләре буенча гражданнар өчен 5-22-68 номеры буенча «кайнар " линия бар.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: