Мәктәп укучылары өчен "Зур тәнәфес" Бөтенроссия конкурсына теркәлү ачылды

2020 елның 9 апреле, пәнҗешәмбе

«Зур тәнәфес» Бөтенроссия конкурсы - 8-10 сыйныф укучылары өчен белем бирү, үсеш һәм коммуникацияләр өчен онлайн-платформа. Конкурс 28 мартта старт алды һәм 2020 елның октябренә кадәр узачак. Катнашучыларны теркәү сайтта ачык https://bolshayaperemena кonline/ 23 июньгә кадәр.

Конкурсның төп максаты-һәр яшүсмергә үз уникаль сәләтләрен ачарга мөмкинлек бирү. Сайлап алуның төп критерие-өлгерешне бәяләү түгел, ә хәзерге дөньяда укучыларга кирәк булачак күнекмәләрне, шул исәптән коммуникацияне алып бару һәм катлаулы хәлләрдә стандарт булмаган карарлар табу.

Конкурс кысаларында бөтен Россиядән килгән укучылар эрудиция, профориентация, интеллект буенча һөнәри тестлар уза, белем бирү программаларына керү һәм әйдәп баручы экспертларның – фәнни, финанс, мәгариф, сәнгать һәм спорт өлкәләре вәкилләренең рекомендацияләрен ала алачаклар.

Конкурс сынауларының беренче өлеше дистанцион рәвештә зур тәнәфес сайтында үткәреләчәк.онлайн. Конкурсның турыдан-туры этаплары 2020 елның 20 июленнән башлана. Конкурсның билгеле бер этабында катнашучыларга аларның яраткан укытучылары да кушыла ала-алар бергәләп кейсларны чишү этапларын уза, ярымфиналларда һәм финалларда катнаша алалар.

«Зур үзгәрешләр» дә җиңүчеләр (10 сыйныф укучысы) вузда белем алу өчен 1әр миллион сум акча алачак (акчаларны шулай ук уку урынына бару яки бюджет бүлегенә, ипотекага кергән очракта). Шулай ук җиңүчеләр вузга керү өчен казанышлар портфолиосына 5 баллга кадәр ала алачаклар. 8-9 сыйныф укучылары (300 җиңүче) өстәмә белем һәм үсеш өчен 200әр мең сум акча ала алачак. Финалистларның барысы да (1200 кеше) «Артек» ка юлламалар алачак. Иң яхшы 20 мәктәп финанс ярдәме ала алачак (2әр миллион сум), ә финалистларны әзерләгән педагоглар илнең иң яхшы үзәкләрендә белем бирү программаларын уза алачак.

Конкурсны оештыручылар – «Россия-мөмкинлекләр иле» АКБО, «ПроеКТОриЯ» проекты, Россия мәктәп укучылары хәрәкәте, «Роспатриотцентр»ФДБУ. Партнерлар: Mail.ru Group ("ВКонтакте»), Россия Саклык Банкы.

Конкурс РФ Мәгариф министрлыгы һәм яшьләр эшләре буенча Федераль агентлык ярдәме белән үткәрелә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: