Чистай муниципаль районында узган чираттагы планеркада ниләр турында сөйләделәр?

2020 елның 12 марты, пәнҗешәмбе

Киңәшмә бүләк тапшыру белән башланды. Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Федерация Советы Дипломы белән яшьләр арасында «авыл территорияләрендә Яшьләр үсеше буенча белем бирү оешмалары белгечләре, педагоглары һәм студентларының (укучыларының) инициативаларын яклау һәм координацияләү» юнәлеше буенча авыл территорияләрендә иҗтимагый лидерларны ачыклауга конкурс җиңүчесе, Чистай муниципаль районы «яшьләр үзәге» филиалының «Выбор» яшүсмерләр клубы мөдире Анфиса Волкова бүләкләнде.

Аннары Эдуард Рөстәм улы яңа җитәкчеләрне тәкъдим итте. Чистай муниципаль районы Башкарма комитетының мәдәният бүлеге начальнигы итеп Татьяна Сизинцева, Чистай район дәүләт ветеринария берләшмәсе башлыгы итеп Нияз Дәүләтханов билгеләнде.

"Югория " иминият компаниясе турында

«Югория» иминият компаниясе турында мәгълүмат белән Чистай филиалы җитәкчесе Гүзәл Агмалова чыгыш ясады. Ул компаниянең эшчәнлеге, аның төп тәкъдимнәре турында сөйләде.

Терлекчелектәге эшләрнең торышы һәм язгы кыр эшләренә әзерлек турында

АГРОСӘНӘГАТЬ комплексы предприятиеләренең атна эчендә башкарган эше турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Александр Ромадановский сөйләде. Ул ике айда терлекчелек буенча төп җитештерү күрсәткечләре белән таныштырды. Ел башыннан район хуҗалыкларында һәм КФХларында 3435 тонна сөт җитештерелгән, ит җитештерү 320 тонна тәшкил итә. Эре мөгезле терлекләр саны бүгенге көндә 13490 баш, сарыклар – 309, атлар – 298 баш тәшкил итә. Бүгенге көндә тәүлеклек сөт җитештерү 62 тонна тәшкил итә. Бу күрсәткеч узган ел дәрәҗәсендә. Бүгенге көндә бер сыердан уртача 12 килограмм сөт савып алынган.

Район буенча иң күп сөтне «Чистай Агро», «Чистай»АФда җитештерәләр. «Агро Л», «Хузангай»дан тыш, районның башка хуҗалыклары да узган ел дәрәҗәсенә карата уңай динамика белән эшли. Соңгысының җитәкчелеге ит терлекчелегенә күчәргә карар кылды.

Хуҗалыкларда язгы кыр эшләренә әзерлек дәвам итә. Техника ремонты тәмамлана. Минераль ашламалар җыю эшчәнлеге контрольдә тотыла.

Атналык оператив хәл турында

Бу хакта Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге башлыгы урынбасары Сергей Атуров хәбәр итте. Узган атнада җинаятьләр турында 11 хәбәр теркәлгән, аларның 8е ачылган, шулай ук бер элек кылынган җинаять. Сводкада 4 урлау, 1 талау, 5 наркотик матдәләрне тартып алу факты, 1 сату факты бар. 21 юл-транспорт һәлакате теркәлгән, аларда 3 кеше зыян күргән. Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен 350 машина йөртүче һәм җәяүле тоткарланган, шул исәптән 5се исерек хәлдә. 397 кеше административ җаваплылыкка тартылган, җәмәгать урынында исерек хәлдә күренгән өчен – 6.

Киңәшмә ахырында Эдуард Хәсәнов быел кар катламының интенсив эрү сәбәпле иртәрәк бетүенә басым ясады, шуңа күрә предприятие һәм оешма җитәкчеләренә һәм коллективларына инде хәзер үк тирә-юньне төзекләндерү һәм чистарту турында кайгыртырга кирәк

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: